SEC, kayıt dışı menkul kıymet satışı iddiasıyla Coinbase ve Binance kripto borsalarına dava açtı

Bu son 12 ay, kripto para birimi için pek iyi geçmedi. Bu son iki gün, özellikle ABD’de faaliyet gösteren kripto para borsaları için zorlu geçti. Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’i federal mahkemede dava ettiğini söyledi. SEC, Coinbase’in menkul kıymetler yasalarını […]

SEC, kayıt dışı menkul kıymet satışı iddiasıyla Coinbase ve Binance kripto borsalarına dava açtı

Bu son 12 ay, kripto para birimi için pek iyi geçmedi. Bu son iki gün, özellikle ABD’de faaliyet gösteren kripto para borsaları için zorlu geçti.

Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’i federal mahkemede dava ettiğini söyledi. SEC, Coinbase’in menkul kıymetler yasalarını ihlal ederek kayıt dışı menkul kıymetler sattığını iddia ediyor. Coinbase aleyhindeki SEC davası, SEC’in dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e karşı da benzer bir dava açmasından sadece bir gün sonra geldi.

Coinbase aleyhindeki davayla ilgili SEC basın açıklamasında “En az 2019’dan beri Coinbase, kripto varlık menkul kıymetlerinin alım satımını yasa dışı bir şekilde kolaylaştırarak milyarlarca dolar kazandı.”

SEC davası, Coinbase’in kayıt dışı menkul kıymetler sattığını iddia ettiği borsayı ve Coinbase’in kripto para birimini şirkette tuttukları için ödüllendiren Coinbase’in hizmet olarak belirleme programını kapsıyor.

SEC’in federal davasına ek olarak, ek eylem(yeni bir sekmede açılır) eyalet düzeyinde de Coinbase’e karşı alındı. “On devlet menkul kıymetler düzenleyicisinden oluşan çok eyaletli bir görev gücü”, Coinbase’e kripto borsasının neden önümüzdeki 28 gün boyunca çalışmaya devam etmesi veya işlemleri durdurması ve durdurması gerektiğini kanıtlamasını emrediyor. SEC ile çalışan görev gücü “California tarafından yönetiliyordu” ve Alabama, Illinois, Kentucky, Maryland, New Jersey, Güney Carolina, Vermont, Washington ve Wisconsin’i içeriyordu.

SEC, hem Binance hem de Coinbase’in kayıtlı olmayan menkul kıymetlerle ilgili menkul kıymetler yasalarını çiğnediğini iddia ediyor. Ancak, iki durum arasında bazı oldukça önemli farklılıklar vardır.

Menkul kıymet iddialarına ek olarak, SEC ayrıca iddia ediyor(yeni bir sekmede açılır) Binance ve CEO’su Changpeng Zhao namı diğer “CZ”, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık faaliyetlerinde bulundu. Binance davasının aksine SEC, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’u davasına dahil etmedi.

Davaya göre, Binance ve CZ borsada “manipülatif ticaret” ile “hisse senedi, perakende ve kurumsal yatırımcıları” dolandırdı. Binance.US(yeni bir sekmede açılır) “aslında neredeyse hiç olmayan” platform. Dava ayrıca CZ’nin ticaret firması Sigma Chain’in ticaret hacimlerini şişirdiğini iddia ediyor. Binance.US(yeni bir sekmede açılır) temel olarak aynı varlığın piyasa faaliyetini yanlış bir şekilde desteklemek için aynı kripto para birimini veya başka bir finansal varlığı satıp satın almasıdır.

ABD’deki düzenleyiciler, stabilcoin başarısızlığının ardından geçen yılki piyasa çöküşünün ardından kripto endüstrisine yeniden ilgi duydu. toprak ve kardeş kripto tokenı Luna, ardından çok sayıda kripto para biriminin patlaması kripto borç verenler ve dolandırıcı FTX kripto değişimi.

Teknory