TikTok, içerik oluşturucuların AI tarafından oluşturulan içeriği daha kolay etiketlemesine olanak tanır

TikTok, yapay zeka tarafından üretilen herhangi bir içeriğin etiketlenmesi gerektiğini içerik oluşturuculara açıkça belirtiyor. Yeni etiket özelliği, içerik oluşturucuların gönderilerinin herhangi bir AI yapımı içerik içerip içermediğini açıklamasını kolaylaştırır. Bir video yüklerken artık “daha fazla seçenek” altında “AI tarafından oluşturulan içerik” etiketli bir geçiş bulunur. Geçişin altında TikTok, etiketin “içerik kaldırmayı” önlemeye yardımcı olacağını yazıyor […]

TikTok, içerik oluşturucuların AI tarafından oluşturulan içeriği daha kolay etiketlemesine olanak tanır

TikTok, yapay zeka tarafından üretilen herhangi bir içeriğin etiketlenmesi gerektiğini içerik oluşturuculara açıkça belirtiyor.

Yeni etiket özelliği, içerik oluşturucuların gönderilerinin herhangi bir AI yapımı içerik içerip içermediğini açıklamasını kolaylaştırır. Bir video yüklerken artık “daha fazla seçenek” altında “AI tarafından oluşturulan içerik” etiketli bir geçiş bulunur. Geçişin altında TikTok, etiketin “içerik kaldırmayı” önlemeye yardımcı olacağını yazıyor ve ayrıca platformun etiketlenmemiş içeriği kaldırabileceğini söylüyor.

TikTok, Topluluk Kurallarında belirtildiği gibi daha önce 2020’de uygulamadaki derin sahte videoları yasaklamıştı. Uygulama, deepfake’leri “Olayların gerçekliğini çarpıtarak kullanıcıları yanıltan ve videonun konusuna, diğer kişilere veya topluma önemli zararlar veren Dijital Sahtekarlıklar (Sentetik Medya veya Manipüle Edilmiş Medya)” olarak tanımlıyor. Şubat 2023’te, Joe Rogan’ın viral bir deepfake’i kaldırıldı.

AYRICA BAKINIZ:

TikTok, AI tarafından oluşturulan profil resimlerini kitlelere getiriyor

Daha geçen hafta, Instagram’ın AI tarafından oluşturulan içerik için benzer etiketler üzerinde çalıştığı bildirildi. Henüz hayata geçmeyen bu etiketler, TikTok’takilerle benzer bir amaca hizmet edecek; sızan bir ekran görüntüsü, bir gönderiyle ilgili olası bir bildirimin “Yaratıcı veya Meta, bu içeriğin AI ile oluşturulduğunu veya düzenlendiğini söyledi” yazacağını ve ardından AI içeriğinin bir açıklamasını göstereceğini gösterdi.

Teknory