Twitter, Substack bağlantılarını güvensiz olarak işaretliyor

Sosyal medya uygulaması, görünüşe göre site dışında tanıtım yapmaktan caydırmaya devam ederken, Twitter’a karşı Substack savaşı tüm şiddetiyle devam ediyor. alt yığın(Yeni bir sekmede açılır) tüm site bağlantılarını kullanıcılar için “güvenli değil” olarak işaretleyerek yayınlar. 7 Nisan’da Twitter, tüm harici Substack bağlantılarına bir uyarı ekledi. sınır bildirildi(Yeni bir sekmede açılır)kullanıcıları platformdan uzak durmaya teşvik ediyor […]

Twitter, Substack bağlantılarını güvensiz olarak işaretliyor

Sosyal medya uygulaması, görünüşe göre site dışında tanıtım yapmaktan caydırmaya devam ederken, Twitter’a karşı Substack savaşı tüm şiddetiyle devam ediyor. alt yığın(Yeni bir sekmede açılır) tüm site bağlantılarını kullanıcılar için “güvenli değil” olarak işaretleyerek yayınlar.

7 Nisan’da Twitter, tüm harici Substack bağlantılarına bir uyarı ekledi. sınır bildirildi(Yeni bir sekmede açılır)kullanıcıları platformdan uzak durmaya teşvik ediyor ve bunları muhtemelen “spam veya güvensiz” olarak tanımlıyor.

Elon Musk daha sonra reddedilen iddialar(Yeni bir sekmede açılır) sitenin Cumartesi günü tweet atarak Substack bağlantılarını engellediğini:

1. Alt yığın bağlantıları hiçbir zaman engellenmedi. Matt’in ifadesi yanlış.

2. Substack, Twitter klonunu önyüklemek için Twitter veritabanının büyük bir bölümünü indirmeye çalışıyordu, bu nedenle IP adreslerine açıkça güvenilmiyor.

3. Matt’in bir Substack çalışanı olduğu ortaya çıktı.

Substack’in kurucu ortağı Chris Best daha sonra Musk’ın Substack’in API veritabanının sınırları dışında Twitter verilerini indirdiği iddiasını reddetti. Best, “Şartlara uyduğumuza inanıyoruz, ancak herhangi bir özel endişeleri varsa, onlar hakkında bilmek isteriz! Herhangi bir sorunu ele almaktan mutluluk duyarız” diye yazdı Best.

Bu haftanın başlarında, haber bülteni platformu, yeni Substack Notes özelliğini başlatarak Twitter’a karşı bardağı taşıran son damlayı başlatmış gibi görünüyordu – Twitter’ın kullanımının en önemli noktasında geleneksel, kaydırılabilir sosyal beslemeye çarpıcı bir şekilde benzeyen bir “öneriler” beslemesi. Birçoğu Elon Musk’a ait sosyal medya uygulamasından ayrılmaya çalışırken, Substack yakın zamanda başlatılan bir uygulama da dahil olmak üzere alternatifler sunuyor gibi görünüyordu. sohbet işlevi(Yeni bir sekmede açılır) haber bülteni yazarlarının ve takipçilerinin birbirleriyle etkileşime geçmesini sağlar.

AYRICA BAKINIZ:

Angel Reese bir ulusal şampiyon, kötü adam değil

Yanıt olarak Twitter, sitenin resmi hesabı da dahil olmak üzere platformdaki Substack destekçilerine hızlı bir şekilde barikatlar kurdu. Perşembe günü Twitter, Substack kullanıcılarının tweet’leri hikayelere yerleştirmesini engelledi. Kısa bir süre sonra, Substack gönderilerine bağlantı içeren tweet’lerin etkileşimi yasaklandı ve kullanıcıların yalnızca tweet gönderilerinden alıntı yapmasına izin verildi – kimse için beğeni veya retweet yok. Kısa süre sonra, Musk’ın Substack yazarı ve Twitter Files muhabiri Matt Taibbi ile açıkça “ayrılması” nedeniyle kimse resmi Substack Twitter hesabıyla da etkileşim kuramaz hale geldi.

Substack, Mashable’a hareketlerin yazarlarının özgürlüğüne karşı bir saldırı olduğunu söyledi. Geçim kaynakları, izleyicileriyle olan ilişkilerine sahip olmadıkları ve kuralların bir hevesle değişebildiği platformlara bağlı kalmamalı.”

Yeni anti-Substack eklentisi, Twitter kullanıcılarını Substack’ten uzak tutmaya yönelik en isabetli girişim gibi görünüyor. Buna göre bu sınırbu, 2020’den beri Twitter’ın URL politikasında yapılan ilk düzenleme. Twitter henüz bir açıklama yapmadı.

GÜNCELLEME: 8 Nisan 2023, 14:31 EDT Bu hikaye, Twitter CEO’su Elon Musk ve Substack kurucu ortağı Chris Best’in açıklamalarıyla güncellendi.

Teknory