Üzgünüm Pixel 8 hayranları, yine de 2030’da iPhone 15’e sahip olmayı tercih ederim; garantili

Google bu hafta Pixel 8’i tanıttı ve en büyük yeni özellik Tensor G3 çipi, 48MP ultra geniş kamera veya LTPO ekranı değil. Bu, Pixel 8’in 2030’da da güncelleme almaya devam edeceğine dair doğrudan Google’ın verdiği sözdür. Google, Pixel 7’ye (üç yıllık işletim sistemi yükseltmesi) kıyasla çok büyük bir gelişme olan yedi yıllık Android işletim sistemi […]

Üzgünüm Pixel 8 hayranları, yine de 2030’da iPhone 15’e sahip olmayı tercih ederim; garantili

Google bu hafta Pixel 8’i tanıttı ve en büyük yeni özellik Tensor G3 çipi, 48MP ultra geniş kamera veya LTPO ekranı değil. Bu, Pixel 8’in 2030’da da güncelleme almaya devam edeceğine dair doğrudan Google’ın verdiği sözdür. Google, Pixel 7’ye (üç yıllık işletim sistemi yükseltmesi) kıyasla çok büyük bir gelişme olan yedi yıllık Android işletim sistemi yükseltmelerini, güvenlik güncellemelerini ve düzenli Özellik Düşüşlerini garanti ediyor ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri) ve Galaxy S23 (dört yıllık işletim sistemi yükseltmeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri).

Google ayrıca Apple’ın iPhone ile sunduğundan daha iyi olduğunu söyleyerek övünüyor. Apple teknik olarak yükseltmeler için belirli bir süreyi garanti etmez, ancak genel olarak beş yıllık iOS güncellemelerine ve altı yıllık güvenlik güncellemelerine güvenebilirsiniz. iOS 17, 2018’de piyasaya sürülen XR, XS ve XS Max’e kadar olan iPhone’ları destekliyor. İlk bakışta bu, Google’ın vaat ettiğinden daha az gibi görünebilir, ancak biraz daha detaya inelim.

Google, “cihazın ABD’de Google Store’da ilk kez kullanıma sunulduğu andan itibaren” yedi yıllık güncelleme sözü veriyor; yani önümüzdeki Ağustos ayında bir tane satın alırsanız, altı yıllık güncellemeye sahip oluyorsunuz. Google özellikle güncellemelerin Ekim 2030’a kadar garanti edildiğini söylüyor; bu, Android 21’in Ekim 2030’da çıkacağı anlamına gelse bile, ilk sürümden sonra herhangi bir güncelleme alacağınızın garantisi yok.

Bu arada iPhone XR ve XS, orijinal olarak iOS 12 ile birlikte gönderildi; yani şu ana kadar beş tam işletim sistemi güncellemesi (iOS 13-iOS 17), altı yıllık güncelleme (gelecek Eylül ayına kadar iOS 18 gelene kadar) ve yedi yıllık güvenlik güncellemeleri Apple en az bir yıl boyunca önceki iOS neslini desteklemeye devam ettiği için. Yani gerçekte iki platform, mevcut nesil telefonlarla yan yana şu şekilde görünüyor:

İşletim sistemi güncellemeleri Güvenlik güncellemeleri
Google Piksel 8 Ekim 2030 Ekim 2030
Apple iPhone 15 Eylül 2029 Eylül 2030

Ve eğer Apple mevcut iPhone’ların ömrünü uzatmazsa. Apple, iOS 15 kadar yakın bir tarihte bile altı yıl öncesine ait iPhone’ları destekliyordu; bu da iPhone 15’in 2029’da iOS 23’ü, 2030 boyunca güncellemeleri ve 2031’e kadar güvenlik güncellemelerini alabileceği anlamına geliyor ki bu da Google’ın garanti ettiğinden daha iyi olurdu.

Ayrıca Apple’ın belirli sayıda yükseltmeyi garanti etmemesinin bir nedeni var. Her iPhone nesli benzersizdir ve iOS 21 piyasaya sürüldüğünde iPhone 13 onu çalıştırmaya uygun olmayabilir. Eğer öyleyse, Apple onu uyumluluk listesine ekleyecektir. Değilse, Apple bunu desteklemeyecektir. Ve Google, Pixel 8’in Android 21 ile nasıl performans göstereceğini de bilmiyor.

Tommy Boy’un dediği gibi, “Bir adam kutunun üzerine garanti koyar çünkü içinin sıcak ve kızarmış hissetmeni ister. … Çünkü sana sattıkları tek şeyin garantili bir parça olduğunu biliyorlar—” yani, anladın. Belki Pixel 8, 2030 geldiğinde iPhone 15’e kıyasla birkaç ay daha fazla yazılım güncellemesi alacak. Ama biliyor musun, yine de hiçbir söz vermesi gerekmeyen şirkete güvenmeyi tercih ederim.

Üzgünüm Pixel 8 hayranları, yine de 2030’da iPhone 15’e sahip olmayı tercih ederim; garantili

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow