Windows 12, Android’in güncelleme oyun kitabından bir sayfa alabilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Microsoft, Windows’a daha sorunsuz bir güncelleme işlemi getirebilir. Bu yaklaşım, Android ve Chromebook cihazlarıyla uyumlu olacaktır. Şirket ayrıca görünüşe göre AI özelliklerine sahip bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor. Microsoft’un Windows 11’i, büyük bir kullanıcı arabirimi ayarlaması ve Android uygulama desteği gibi değişiklikler getirdi. Şimdi, güvenilir bir haber kaynağı, Windows […]

Windows 12, Android’in güncelleme oyun kitabından bir sayfa alabilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Microsoft, Windows’a daha sorunsuz bir güncelleme işlemi getirebilir.
  • Bu yaklaşım, Android ve Chromebook cihazlarıyla uyumlu olacaktır.
  • Şirket ayrıca görünüşe göre AI özelliklerine sahip bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor.

Microsoft’un Windows 11’i, büyük bir kullanıcı arabirimi ayarlaması ve Android uygulama desteği gibi değişiklikler getirdi. Şimdi, güvenilir bir haber kaynağı, Windows 12’nin sistem güncellemelerini ele alacağını ve bu konuda Android’i kopyalayabileceğini iddia etti.

Windows Merkezi Microsoft’un, Windows’un modüler, özelleştirilebilir bir sürümü olması amaçlanan CorePC adlı bir proje üzerinde çalıştığını bildirdi. Bu, Windows 11 ve önceki sürümlere kıyasla bir dizi değişiklik gerektirir.

Sorunsuz güncellemeler Windows’a mı geliyor?

Karşılaştırılan en büyük değişiklik, sistem dosyalarının, kullanıcı dosyalarının ve program dosyalarının hepsinin aynı bölümde bulunmasının aksine, işletim sisteminin birden çok bölüme bölünecek olmasıdır.

Google, son yıllarda aynı hedefi Android cihazlar ve Chromebook’larla gerçekleştirdi ve kesintisiz güncellemeler önemli bir avantaj oldu. Android’deki kesintisiz güncellemeler, arka planda etkin olmayan bir bölüme yeni bir güncellemenin yüklenmesine izin verirken, etkin bir bölüm telefonunuzun normal şekilde çalışmasını sağlar. Daha sonra, cihazın yeni güncellemeyi içeren önceden etkin olmayan bölüme geçmesiyle, telefonunuzu yeniden başlatmanız istenecektir.

Bu yaklaşım, Android’de bir “yükleme” ekranından geçmeniz gerekmediği ve muhtemelen Windows’un bu yeni sürümünde benzer şekilde sorunsuz bir deneyim sağlayacağınız anlamına gelir. Çıkış ayrıca, bu yaklaşımın Chromebook’larda daha hızlı ve daha güvenilir sıfırlama sağlayan şey olduğunu, bu nedenle Microsoft’un bu konuda da fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Windows 12 başka neler getirecek?

Microsoft Windows Logosu

Robert Triggs / Android Otoritesi

Bu, Windows’un gelecekteki sürümlerinde görebileceğimiz tek büyük değişiklik değil. Windows Merkezi CorePC projesinin, form faktörüne bağlı olarak değişen özellik kümeleri ve uygulama uyumluluk düzeyleriyle farklı Windows sürümlerine izin verebileceğini ekliyor.

Aslında, satış noktası, Microsoft’un yalnızca Edge, web uygulamaları, Android uygulamaları ve Office uygulamaları çalıştıran Chromebook’larla rekabet etmesi amaçlanan bir Windows sürümünü test ettiğini bildiriyor. Bu sürüm, düşük kaliteli eğitim bilgisayarı pazarını hedefliyor ve eğitim odaklı Windows 11 SE’den %75’e kadar daha küçük olduğu söyleniyor.

Neyse ki, satış noktası, Microsoft’un daha kolay güncellemeler için durum ayırma/bölünmüş sistem bölümlerine sahip tam bir Windows sürümü üzerinde çalıştığını da ekliyor. Ayrıca, hala tek bir sistem bölümü gerektiren eski uygulamalar için bir uyumluluk katmanı üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Windows Update işleminden memnun musunuz?

339 oy

Nihayet, Windows Merkezi Microsoft’un AI özelliklerine odaklanan ve donanım ile yazılım arasında daha sıkı entegrasyon paketleyen CorePC’nin “silikon için optimize edilmiş” bir sürümüyle uğraştığını ekliyor. Satış noktası, bunu özellikle Apple Silicon’un Apple yazılımıyla yakın entegrasyonuyla karşılaştırır. Bu AI özelliklerinin, görüntülerdeki nesneleri ve metni (Android ve Apple cihazlarına çok benzer şekilde) kesme yeteneğinin yanı sıra, ekrandakilere dayalı olarak projeler ve uygulamalar için bağlamsal istemleri içerdiği iddia ediliyor.

Her iki durumda da, Microsoft’un CorePC projesini 2024’teki bir sonraki büyük Windows lansmanı için zamanında tamamlamayı hedeflediğine inanılıyor. Bu nedenle, çok daha gelişmiş bir Windows güncelleme deneyimi isteyenler bir süre beklemek zorunda kalacak.

Windows 12, Android’in güncelleme oyun kitabından bir sayfa alabilir

Teknory