WWDC canlı blogu: Her duyuruyu buradan takip edin!

Apple’ın tüm yıl boyunca sunacağı en etkili açılış konuşmasının zamanı geldi: WWDC, şirket cihazlarında izleyeceği yeni yönü açıkladığında. Apple bugün iOS 18, iPadOS 18, macOS 15 ve watchOS 11’in yanı sıra bu sonbaharda tvOS, AirPods, HomePod ve VisionOS’a yönelik olası güncellemeleri tanıtacak. Bu büyük bir gün. Yani siz de bizim kadar heyecanlıysanız, açılış konuşması saat […]

WWDC canlı blogu: Her duyuruyu buradan takip edin!

Apple’ın tüm yıl boyunca sunacağı en etkili açılış konuşmasının zamanı geldi: WWDC, şirket cihazlarında izleyeceği yeni yönü açıkladığında. Apple bugün iOS 18, iPadOS 18, macOS 15 ve watchOS 11’in yanı sıra bu sonbaharda tvOS, AirPods, HomePod ve VisionOS’a yönelik olası güncellemeleri tanıtacak. Bu büyük bir gün.

Yani siz de bizim kadar heyecanlıysanız, açılış konuşması saat 10:00’da (PT) başlamadan önce en son haberleri ve söylentileri takip ediyorsunuzdur. Daha fazla kendinizi yormayın; ihtiyacınız olan her şey burada var.

WWDC 2024: Canlı blog

12:55 ET: Apple’ın yayını, çeşitli nesnelerin kenarlarını takip eden Siri renkli bir ışık ışınıyla canlıdır.

12:58: YouTube akışı (aşağıda) da canlı.

13:00: Açılış konuşması başlıyor ve parlayan bir Apple logosunun görüntüsü ortaya çıkıyor.

13:00: “Şov zamanı!” Açılış skeçinde Phil Schiller, Craig Federighi ve Apple yöneticilerinin uçaktan atlaması ile bir plan uçuruyor!

13:02: Tim Cook, gösteriyi Apple Park’ın üstünde bir bölümle açıyor. “Bugün platformlarımızda bazı inanılmaz güncellemeler yapacağız.”

13:03: Apple TV+, “şimdiye kadarki en heyecan verici serimizi piyasaya sürmek üzere” 5. yıl dönümünü kutluyor. Kıdem tazminatı geri dönüyor!

13:05: “İşletim sistemi duyurularımızla başlayacağız ve zekaya dalacağız” İlk önce VisionOS.

13:08: VisionOS 2, makine öğrenimini kullanarak mevcut 2D fotoğraflardan mekansal fotoğraflar oluşturmanıza olanak tanır.

13:10: Mac Virtual Display için yeni hareketler ve daha yüksek çözünürlük. Tren desteği.

13:10: TableTopKit, geliştiricilerin bir yüzeye kilitlenen oyunlar oluşturmasına olanak tanır.

13:12: Canon, Vision Pro için yeni bir uzamsal video lensi sunuyor. Bu sonbaharda mevcut

13:13: İçerik oluşturucuların kullanımına sunulan Apple Sürükleyici Video. Yeni sürükleyici deneyimler yolda.

13:15: Vision Pro 28 Haziran’da Çin, Japonya ve Singapur’da, 12 Temmuz’da İngiltere’de satışa sunulacak!

13:15: iOS 18’in zamanı geldi!

13:16: Uygulamaları ekranın istediğiniz yerinde düzenleyin. Simgeleri renklendirmek için karanlık mod uygulamaları ve özelleştirme sayfası.

13:17: Kontrol Merkezi’nde gruplarla yeni kontroller. Kontrol galerisi onu “her zamankinden daha genişletilebilir” hale getiriyor. Üçüncü taraf kontrolleri de!

13:19: Artık kilit ekranı simgelerini değiştirebilirsiniz.

13:20: Bir uygulamayı kilitleyin; Face ID, Touch ID veya parola olmadan başlatılmaz. Kilitli gizli uygulamalar klasöründeki bir uygulamayı gizleyin. Kullanıcılar, uygulamaların hangi içerikleri ve cihazları görebileceğine karar verebilir.

13:21: Mesajlar “kendinizi ifade etmenin ve bağlantıda kalmanın yepyeni yollarını” getiriyor. Herhangi bir emoji, geri tepme olarak kullanılabilir. Planlanmış mesajlar, yeni efektler. Uydu aracılığıyla SMS ve iMesajlar, şebeke dışındayken mesaj göndermenize olanak tanır (iPhone 14 ve sonrası). Uçtan uca şifrelenmiştir.

13:23: Posta kategorileri. Birincil, işlemler, güncellemeler, promosyonlar. Özet görünümünde postaları sıralayın ve iletileri özetleyin. Kullanıcılar mesajları yeniden kategorilere ayırabilir ve kolayca arşivleyebilir ve silebilir.

13:25: Topografik Haritalar. Cüzdanda Para Çekmek için dokunun. Apple Pay çevrimiçi ve etkinlik biletleri için yeni bir tasarım. Analizler ve Günlük Arama.

13:26: oyun Modu, sürükleyici bir deneyim için iPhone’a geliyor.

13:27: Fotoğraflar uygulamasının şimdiye kadarki en büyük yeniden tasarımı. Altta aylar ve yıllar, üstte ise kitaplık olacak şekilde tek bir görünümde birleştirildi. Ekran görüntülerini kolayca filtreleyin.

13:29: Koleksiyonlar, ilgisiz ekran görüntüleri ve filtrelenmiş resimlerle konuya göre göz atmanıza olanak tanır. İnsanlar ve Evcil Hayvanlar grupları içerir. Geziler görünümü, seyahatleri yıla ve yere göre düzenler. Hepsi özelleştirilebilir.

13:30: iOS 18: Ana ekranda daha büyük simgeler seçeneği. Hatırlatmalar ve takvim entegrasyonu.

13:31: AirPod’lar!

13:32: Bir aramayı cevaplamak için başınızı evet veya hayır şeklinde sallayın. Ses Yalıtımı AirPods Pro’ya geliyor. Arama sırasında arka plan gürültüsünü ortadan kaldırır.

13:33: Kişiselleştirilmiş uzamsal sese sahip oyun modu.

13:34: Apple TV: İçgörü. Bir film veya dizideki aktörleri, karakterleri ve şarkıları görmek için uzaktan kumandayı aşağı kaydırın. Geliştirilmiş diyalog, daha iyi netlik sağlamak için makine öğrenimini kullanır. Altyazılar sessize alındığında veya geri sarıldığında otomatik olarak görünür. Snoopy’nin ekran koruyucusu!

13:36: watchOS 11: Aktif, sağlıklı ve bağlantıda kalmanızı sağlayacak daha fazla yeni özellik.

13:37: Antrenman modu, antrenmanları ayarlamak için eforu “kolay”dan “tüm gücümle”ye kadar ölçer.

13:38: Fitness uygulamasında özet sekmesini özelleştirin. Dinlenme günü, hafta veya daha uzun bir süre boyunca zil seslerini duraklatın.

13:39: Vitals uygulaması: günlük sağlık durumu ve önemli sağlık ölçümleri. Nelerin değiştiğine ilişkin ayrıntılar ve endişe verici bir durum olduğunda uyarılar.

13:40: Döngü takibi hamilelik sırasındaki gebelik yaşını ve kalp atış hızını gösterebilir.

13:40: Akıllı yığınlar gerektiğinde otomatik olarak yeni widget’lar ekler. Çeviri doğrudan bileğinizde. Apple Watch’a canlı etkinlikler geliyor. Gece geç saatlerde yapılan antrenman desteğiyle şimdi Apple Watch’ta Check In yapın. Yeniden tasarlanan Fotoğraflar yüzü.

13:43: iPadOS: iOS gibi özelleştirilebilir ana ekran ve kontrol merkezi. Kayan sekme çubuğu kenar çubuğuna dönüşür. Özelleştirilebilir. Belgelere göz atmak daha kolay. Rafine animasyonlar. Geliştiricilere yönelik tüm API’ler.

13:45: SharePlay: Ekrana, uzaktan kumandalı iPad veya iPhone’a dokunup çizim yapın. Serbest Biçim, belirli bölümlere odaklanmak için Sahneler ekler.

13:47: iPAD İÇİN HESAP MAKİNESİ. Matematik Notları’nda Apple Pencil ile denklemler yazın. El yazısında dinamik problem çözme. Notes’ta çalışıyor

13:49: Notes’taki akıllı komut dosyası, siz yazarken el yazısının görünümünü iyileştirerek onu “daha yumuşak, daha düz ve daha okunaklı” hale getirir. Yazım denetimi yapın, boşluk eklemek için dokunun ve basılı tutun, silmek için karalayın.

13:52: macOS Sekoya! iPhone yansıtma, iPhone’unuzu başka bir odadan kontrol etmenize, aps kullanmanıza, klavye ve trackpad ile etkileşimde bulunmanıza, iPhone’dan gelen bildirimlerle Mac’te etkileşim kurmanıza olanak tanır. Ses Mac’te gelir. iPhone kilitli kalıyor.

13:55: iPhone Mirroring ile Mac’ten iPhone’a sürükleyip bırakın.

13:56: Uygulamaları Tiles ile düzenleyin. Video konferans Sunucu Önizlemesi, paylaşmadan önce ne paylaşmak üzere olduğunuzu görün. Arka Plan Değiştirme, video görüşmelerine özelleştirilebilir arka planlar getirir.

13:57: iPhone, Mac ve Windows’ta Şifreler uygulaması. Kimlik bilgilerine kolayca erişin ve şifreleri saklayın.

13:58: Safari. Öne Çıkanlar ile içeriği keşfetmenin daha kolay yolları. İlgili bilgileri algılar ve siz göz atarken onu vurgular. Okuyucu modu dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır ve makalelerin özetini sağlar. Siz kaydırdıkça görüntüleyici videoları böler.

14:00: Birleşik oyun platformu. Game Porting Toolkit 2, gelişmiş oyunlar, gölgelendiricileri cihazlar arasında birleştirir. Daha fazla oyun!

14:02: Assassins Creed Shadows Kasım ayında PC ile aynı gün satışa sunulacak.

14:04: Geliştirici betaları bugün mevcut, genel betalar ise Temmuz ayında mevcut.

14:05: Tim geri döndü ve yapay zekadan bahsediyor.

14:06: Apple zekası gerçek!

14:07: Seni anlayan zeka. Güçlü üretken modelleri iPhone, iPad ve Mac’inizin merkezine yerleştirir. Gizliliğinizi her adımda korur.

14:09: Öncelik bildirimleri, yazıları yeniden yazmak, düzeltmek veya düzenlemek için yazma araçları. Apple ve üçüncü taraf uygulamalarında otomatik olarak kullanılabilir.

14:10: Kişilerden veya istemlerden otomatik olarak görüntüler oluşturun, eskizler, illüstrasyonlar ve animasyonlu görüntüler oluşturun. Bağlamı anlayan yeni konuşma eylemleri.

14:12: Apple Intelligence’ın temelinde gizlilik yer alıyor. Cihaz üzerinde işleme. Apple silikonlu geniş dil ve yayılma modelleri. Verilerinizin kontrolü sizdedir; buluta kadar uzanır. Özel Bulut Bilişim.

14:15: Siri için büyük bir adım! Yeni simge, derinlemesine entegre edilmiş, ekranın kenarlarını çevreleyen yeni animasyon, bağlamı anlıyor ve konuşmalara devam edebiliyor. Çift dokunarak Siri’ye yazın, metin ve ses arasında geçiş yapın

14:19: iPhone, iPad ve Mac’inizdeki özelliklerle ilgili binlerce soruyu yanıtlayabilir. Gelecek yıl boyunca Apple, ekran farkındalığı gibi yeni özellikleri kullanıma sunacak. Uygulama amaçları çerçevesi, üçüncü taraf uygulamaları anlamak ve bu uygulamalarda eyleme geçmek için yeni olanaklar sunar.

14:21: Kişisel bağlamın, mesajların, e-postaların, bağlantıların farkındalığıyla Siri, “daha önce asla yapamadığı” şeyleri bulacak ve anlayacaktır. Hepsi cihazda.

14:23: “Siri annemin uçağı ne zaman inecek?” E-postaları, metinleri arar ve sorulan şeyin içeriğini anlar.

14:25: Yeniden Yaz, e-postaların iyileştirilmesine ilişkin (dil, üslup, yazım ve yaratıcılık) öneriler sunar. Düzeltme: Dilbilgisi, yazım ve cümle yapısını kontrol edin. Üçüncü taraf uygulamalar dahil, yazdığınız her yerde sistem genelinde.

14:26: Postada Akıllı Yanıtlar.

14:27: Kilit Ekranında öncelikli bildirimler, özetler. Kesintilerin Azaltılması Odak modu.

14:29: Genmoji, Apple’ın emoji stilinde metin istemiyle herhangi bir emoji oluşturun.

14:30: Görüntü oyun Alanı: Metin istemiyle anında görüntüler oluşturun. Apple Intelligence anında görseller önerecek. Uygulamalar arasında çalışır ve paylaşılabilir.

14:33: Görüntü Çubuğu, kaba bir taslağı cilalı bir görüntüye aktarın. Bir taslağı daire içine alın ve bir görüntü oluşturmak için bağlamı anlayacaktır.

14:34: Fotoğraf düzenleme, Temizleme aracı arka plan nesnelerini bulur ve kaldırır. Metin istemleriyle belirli fotoğrafları ve videoları bulun. Sadece sorarak görüntüler, geçişler ve müzikle otomatik olarak bir anı filmi oluşturun.

14:36: Apple Intelligence, Notlar ve Telefon uygulamalarında ses kaydedebilir ve metne dönüştürebilir.

14:37: iOS 18, iPadOS 18 ve macOS 15’in ücretsiz bir bölümü olarak mevcuttur. ChatGPT’den başlayarak harici modeller deneyime entegre edilmiştir. Gerektiğinde Siri’ye destek. Kullanıcılara ChatGPT’yi kullandıklarını bildirir ve kullanmadan önce sorar.

14:39: Image Playground ve Siri ile geliştiricilerin kullanımına sunulan araçlar.

14:41: XCode’da kodlama desteği.

14:42: iPhone 15 Pro’yu ve tüm M1 ve sonraki cihazları destekler.

14:42: “Daha yeni başlıyoruz ve önümüzdeki yol için sizin de bizim kadar heyecanlı olduğunuzu umuyoruz.”

14:43: Tim “oyunun kurallarını değiştiren” duyuruları tamamlıyor.

14:44: Ve işimiz bitti! Tüm duyuruların tam kapsamı için Macworld’ü takip etmeye devam edin.

WWDC 2024: Açılış konuşmasını izleyin

WWDC açılış konuşması saat 10:00’da (PT) başlayacak ve herkesin görmesi için canlı yayınlanacak. Bunu Apple.com’da, TV uygulamasında veya aşağıdaki YouTube’da izleyebilirsiniz.

WWDC 2024: En son haberler

Karanlık mod simgeleri: MacRumors’a göre iOS 18, iPhone’a tamamen karanlık bir görünüm kazandırmak için Ana Ekrandaki simgelere Karanlık Modu getirecek. Ayrıca Apple’ın kullanıcıların uygulama simgelerinin rengini AI kullanarak değiştirmesine izin vereceği de söylentiler arasında, bu muhtemelen bu özelliğin bir uzantısı.

Kilitli uygulamalar: Başka bir MacRumors raporu, Notes, Fotoğraflar ve Safari’nin kullanıcıların belirli içerik ve özellikler için kimlik doğrulamayı etkinleştirmesine benzer şekilde, Apple’ın kullanıcıların uygulamaları Face ID arkasında kilitlemesine izin vereceğini iddia ediyor. (WhatsApp gibi bazı üçüncü taraf uygulamaların bunu yapmanıza zaten izin verdiğini unutmayın.)

Yapay Zekalı Siri: AppleInsider, Apple Intelligence olarak adlandırılacak olan AI sayesinde Siri’nin yapabileceği tüm yeni özellikleri özetlemektedir. Raporda, Apple’ın “yapay zekasını doğal dile, konuşma kalıplarına, cümle yapılarına ve talimat türlerine alıştırmak istediği” belirtiliyor.

AirPods işitme testi: Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, AirPod’lar için belirli frekansları tespit etme yeteneğinizi test etmek için muhtemelen bir dizi bip sesi çalacak yeni bir “işitme testi” özelliğini duyuracak.

Hatalı betalar: Gurman, X konusunda “ilk iOS 18 beta sürümündeki birçok özelliğin gerçekten çok sıcak olduğunu” ve bazı Apple mühendislerinin “ilk beta sürümlerin bugün yayınlanmasına şaşırdıklarını” iddia ediyor.

watchOS 11 uyumluluğu: X’te özel bir hesap tarafından hazırlanan bir rapora göre watchOS 11, Apple Watch Series 4 (2018), Apple Watch Series 5 (2019) ve 1. nesil Apple Watch SE (2020) desteğini bırakacak.

Apple Store YUKARI: Apple geleneksel olarak yeni donanımların sergileneceği etkinlikler öncesinde çevrimiçi mağazasını kapatıyor ancak bugün bunu yapmadı ve yazılımın WWDC’nin yıldızı olacağını öne sürdü.

WWDC 2024: Açılış önizlemesi

Söylentilere, raporlara ve kendi bilgili tahminlerimize dayanarak WWDC açılış konuşmasını yazmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık; bu nedenle Tim Cook sahneye çıkmadan önce mutlaka okuyun.

WWDC canlı blogu: Her duyuruyu buradan takip edin!

Teknory