‘Yapay zekanın babası’, insanları yapay zeka riskleri konusunda uyarmak için Google’dan ayrıldı

“Yapay zekanın vaftiz babası” Geoffrey Hinton, ChatGPT ve diğer sohbet robotlarının hızlı yükselişinin ardından “Yapay zekanın riskleri hakkında özgürce konuşmak” için Google’dan istifa etti. o söyledi(yeni bir sekmede açılır) the New York Times. Günümüzün üretken yapay zekasının temellerinin atılmasına yardımcı olan Hinton, on yılı aşkın bir süredir Google’da mühendislik görevlisiydi. Başına Zamanlar, üretken yapay zekanın […]

‘Yapay zekanın babası’, insanları yapay zeka riskleri konusunda uyarmak için Google’dan ayrıldı

“Yapay zekanın vaftiz babası” Geoffrey Hinton, ChatGPT ve diğer sohbet robotlarının hızlı yükselişinin ardından “Yapay zekanın riskleri hakkında özgürce konuşmak” için Google’dan istifa etti. o söyledi(yeni bir sekmede açılır) the New York Times.

Günümüzün üretken yapay zekasının temellerinin atılmasına yardımcı olan Hinton, on yılı aşkın bir süredir Google’da mühendislik görevlisiydi. Başına Zamanlar, üretken yapay zekanın oluşturduğu tehlikeyi gördükten sonra bir yanı hayatı boyunca yaptığı işten pişmanlık duyuyor. Yanlış bilgilendirme konusunda endişeleniyor; ortalama bir insanın “artık neyin doğru olduğunu bilememesi”. Yakın gelecekte, AI’nın görevleri otomatikleştirme yeteneğinin sadece angarya işlerin yerini alacağından değil, tüm iş piyasasını alt üst edeceğinden korkuyor.

AYRICA BAKINIZ:

ChatGPT, önemli gizlilik seçeneklerini sunar

Daha önce Hinton, AI devriminin onlarca yıl uzakta olduğunu düşünüyordu. Ancak OpenAI, Kasım 2022’de ChatGPT’yi başlattığından beri, büyük dil modelinin zekası (LLM) fikrini değiştirdi. Bakın 5 yıl önce nasıldı, şimdi nasıl” dedi. “Farkı alın ve ileriye doğru yayın. Bu korkutucu.”

ChatGPT’nin ilk çıkışı, Microsoft Bing ve Google Bard’a karşı bir tür orantısız üç yollu rekabeti başlattı. Orantısız, çünkü ChatGPT’ye güç veren GPT-4 aynı zamanda Bing’e de güç veriyor. Temel arama işi için iki yarışmacının gelmesiyle Google, doğruluk ve güvenlik açısından yeterince stres testine tabi tutulmadığına dair dahili endişelere rağmen Bard’ı başlatmak için çabaladı.

Hinton açıklığa kavuşturuldu(yeni bir sekmede açılır) olaydan sonra Twitter’da Zamanlar Google’ı özel olarak eleştirmediğine ve “çok sorumlu davrandığına” inandığına dair bir makale yayınlandı. Bunun yerine, rekabet ortamı tarafından yönlendirilen yapay zekanın warp hızında gelişiminin daha geniş risklerinden endişe duyuyor. Düzenleme veya şeffaflık olmadan şirketler, güçlü bir teknolojinin kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Hinton, “Kontrol edip edemeyeceklerini anlayana kadar bunu daha fazla büyütmeleri gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

Bu, AI gelişimini duraklatma düğmesine basmaya çağıran başka bir uzman.

Teknory