Yeni çalışma, günümüzün yapay zekasının şifreleri kırmada ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor

Joe Hindi / Android Yetkilisi TL;DR Siber güvenlik firması Home Security Heroes, AI ve onun şifreleri kırma yeteneği hakkında bir çalışma yayınladı. Yeni bir yapay zeka parola kırma aracı, altı karakterlik parolaların çoğunu anında kırabilir. 12 veya daha fazla karakter içeren şifreler şimdilik kırılması zor kabul ediliyor. Bing Chat ve Bard gibi yapay zeka araçlarının […]

Yeni çalışma, günümüzün yapay zekasının şifreleri kırmada ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor

Joe Hindi / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Siber güvenlik firması Home Security Heroes, AI ve onun şifreleri kırma yeteneği hakkında bir çalışma yayınladı.
  • Yeni bir yapay zeka parola kırma aracı, altı karakterlik parolaların çoğunu anında kırabilir.
  • 12 veya daha fazla karakter içeren şifreler şimdilik kırılması zor kabul ediliyor.

Bing Chat ve Bard gibi yapay zeka araçlarının kullanıma sunulmasıyla birlikte insanlar, yapay zekanın günlük yaşamlarına ne kadar yardımcı olabileceğini fark etmeye başlıyor. Ancak kötü niyetle kullanılan çoğu üründe olduğu gibi, teknolojinin de dikkate alınması gereken karanlık bir tarafı var. Yapay zekanın bu tür potansiyel kötüye kullanımı şifre kırmadır. Yeni bir çalışma, günümüzün yapay zekasının şifrenizi ne kadar korkunç derecede hızlı çözebileceğini gösteriyor.

Siber güvenlik firması Home Security Heroes kısa süre önce bir çalışmak AI ve şifre kırma hakkında. Özellikle, araştırmacılar, PassGAN (şifre üretici çekişmeli ağ) adı verilen yapay zeka destekli yeni bir şifre kırma aracını incelediler.

Çalışmada, araştırmacılar 15 milyondan fazla şifrenin bulunduğu bir listeyi incelemek için PassGAN’ı kullandılar. Sonuçlar, ortak şifrelerin %51’inin bir dakikadan kısa sürede, %65’inin bir saatten daha kısa sürede, %71’inin bir günden daha kısa sürede ve %81’inin bir aydan daha kısa sürede kırılabildiğini ortaya koydu.

Ek olarak, grup bulgularının sonuçlarını bir tablo halinde sunmuştur. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, altı veya daha az karakter içeren hemen hemen her şifre anında kırıldı. Kuruluşa göre, 18 karakterden uzun parolalar PassGAN gibi araçlara karşı güvenli kabul ediliyor. Tabloya göre, aracın yalnızca sayıların kullanıldığı 18 karakterlik bir parolayı bulması en az on ay sürecektir.

ai şifre kırma sonuçları

Hesaplarınızı bu gibi araçlardan korumak istiyorsanız, firma en az 15 karakterden oluşan şifreler kullanmanızı önerir. Bu parolalar ayrıca en az iki harf, sayı ve sembol kullanmalıdır. “1234” gibi kalıplardan kaçınmak da önemlidir. Son olarak, şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmeli ve aynı şifreyi başka hesaplarda kullanmaktan kaçınmalısınız.

Biraz güç olsa da, güçlü parolalara bağlı kalmak verilerinizi güvende tutmada uzun bir yol kat edebilir. Parolanızı unutacağınızdan endişeleniyorsanız, her zaman bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz.

Yeni çalışma, günümüzün yapay zekasının şifreleri kırmada ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor

Teknory