Yeni Qualcomm teknolojisinden destek almak için Android oyunları

TL;DR Qualcomm, Snapdragon Game Super Resolution adlı yeni yükseltme teknolojisini kullanıma sunuyor. Qualcomm, yükseltme teknolojisinin oyunları 1080p’den 4K’ya ve 30FPS’den 60 ve üzeri FPS’ye yükseltebileceğini iddia ediyor. Bu teknolojiyi kullanan mobil oyunlar ve XR ürünleri bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. Snapdragon 8 Gen 2, Android oyunlarını bir sonraki seviyeye taşımak için çok şey yaptı. Bir […]

Yeni Qualcomm teknolojisinden destek almak için Android oyunları

TL;DR

  • Qualcomm, Snapdragon Game Super Resolution adlı yeni yükseltme teknolojisini kullanıma sunuyor.
  • Qualcomm, yükseltme teknolojisinin oyunları 1080p’den 4K’ya ve 30FPS’den 60 ve üzeri FPS’ye yükseltebileceğini iddia ediyor.
  • Bu teknolojiyi kullanan mobil oyunlar ve XR ürünleri bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek.

Snapdragon 8 Gen 2, Android oyunlarını bir sonraki seviyeye taşımak için çok şey yaptı. Bir mobil oyun merkezi olan ROG Phone 7 bile SoC’ye güveniyor. Ve görünüşe göre çipin üreticisi Qualcomm, mobil oyunları geliştirme işini pek bitirmemiş. Şirket, pil tüketimini en aza indirirken oyunlara çözünürlük ve performans artışı sağlaması gereken yeni teknolojiyi piyasaya sürüyor.

Bugün Qualcomm, blog gönderisiyle mobil oyun ve XR ürünleri için yeni yükseltme teknolojisini piyasaya sürdüğünü duyurdu. Yeni teknolojiye Snapdragon oyun Süper Çözünürlüğü (GSR) adı verilir ve mobil oyun performansını ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. GSR sadece Snapdragon 8 Gen 2 telefonlar için olmayacak, aynı zamanda eski yongalara sahip telefonlarda da iyileştirmeler getirecek.

Yükseltme, bir oyunun kaliteden ödün vermeden daha düşük çözünürlüklerde çalışmasına izin verdiği için performans ve pil ömrü açısından faydalıdır. Blogun işaret ettiği gibi, çoğu yükseltme tekniği çift doğrusal enterpolasyon (bilerp) kullanır. Ancak, “kenarları ve ayrıntıları bulanıklaştırarak grafik kalitesinden ödün verebilir.”

Aslanağzı GSR 4K Yükseltme

Şirkete göre GSR, çözünürlüğü, çerçeve hızını ve pil ömrünü artırmak için yeni bir teknik kullanıyor. “Snapdragon Adreno grafik işlem birimleri (GPU’lar) için optimize edilmiş tek geçişli bir uzamsal yükseltme tekniği” olarak tanımlanıyor. Çoğu teknik iki geçiş gerektirme eğilimindedir. Dolayısıyla bu tek geçişli sistem bellek kullanımını, bant genişliğini, gecikmeyi ve pil kullanımını azaltabilir.

Qualcomm, yeni teknolojisinin Android oyunlarını 1080p’den 4K’ya ve 30FPS’den 60 ve üzeri FPS’ye yükseltebileceğini iddia ediyor. Ayrıca, GSR’nin “diğer mobil yükseltme çözümlerine kıyasla iki kat performans artışı” sağladığını belirtiyor.

GSR’ye sahip Android oyunları ve XR ürünleri bu yıl içinde kullanıma sunulmaya başlamalıdır. Şirket, GSR’yi Call of Duty Warzone Mobile, Jade Dynasty: New Fantasy ve Farming Simulator 23 Mobile gibi oyunlara getirmek için zaten bir dizi şirketle ortaklık kurdu.

Yeni Qualcomm teknolojisinden destek almak için Android oyunları

Teknory