Amazon’un artık geçiş anahtarı desteği var ancak sınırlamalar var.

Artık Amazon’a şifre olmadan giriş yapabilirsiniz – çoğunlukla. Açıklamama izin ver. Alman geçiş anahtarı şirketi Corbado’nun kurucu ortağı Vincent Delitz, algılanan Pazartesi günü sessiz çıkış. Giriş sayfasında artık şifre ile giriş yapma seçeneği mevcut, yani artık e-ticaret sitesine giriş yapmak için şifreye ihtiyacınız yok. Ancak Delitz’in de belirttiği gibi Amazon’un Prime Video ve alışveriş uygulaması […]

Amazon’un artık geçiş anahtarı desteği var ancak sınırlamalar var.

Artık Amazon’a şifre olmadan giriş yapabilirsiniz – çoğunlukla.

Açıklamama izin ver.

Alman geçiş anahtarı şirketi Corbado’nun kurucu ortağı Vincent Delitz, algılanan Pazartesi günü sessiz çıkış. Giriş sayfasında artık şifre ile giriş yapma seçeneği mevcut, yani artık e-ticaret sitesine giriş yapmak için şifreye ihtiyacınız yok. Ancak Delitz’in de belirttiği gibi Amazon’un Prime Video ve alışveriş uygulaması gibi yerel uygulamaları için bu özellik mevcut değil. Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulamanız açıksa, şifreyle oturum açma yine de bu doğrulama adımını ister ve bu da onu gereksiz hale getirir.

AYRICA BAKINIZ:

WhatsApp artık Android’de şifrelerle giriş yapmanıza izin veriyor

Şifrelere daha güvenli ve sorunsuz bir alternatif olan şifre anahtarları, cihazınıza bağlanan benzersiz, tek kullanımlık kodlardır; bu da onları bilgisayar korsanlarına ve kimlik hırsızlığına karşı çok daha güvenli kılar. Geçiş anahtarlarıyla kimliğinizi, cihazınızla ilgili bir pin kodu veya yüz taraması veya parmak izi gibi biyometrik bir tanımlayıcı aracılığıyla doğrulayabilirsiniz.

Daha fazla teknoloji şirketi geçiş anahtarı desteğini kullanıma sunuyor. Google, Mayıs ayında şifre anahtarı desteğini kullanıma sundu. Apple’ın en yeni işletim sistemlerinde (iOS 17, iPadOS 17 ve macOS Sonoma) artık Apple Kimliği aracılığıyla bir geçiş anahtarı seçeneği bulunuyor. Ve Microsoft yakın zamanda Windows 11 güncellemesiyle geçiş anahtarlarını kullanıma sundu.

Amazon’un geçiş anahtarı desteği, siber güvenlik konusunda ileriye doğru atılmış sağlam bir adımdır. Ancak yalnızca kapsamlı bir şekilde çalışırsa. Prime Video ve alışveriş uygulaması kullanıcılarının oturum açmak için hâlâ şifre kullanması gerekiyor ve bu da kafa karıştırıcı bir kullanıcı deneyimi yaratıyor. Ayrıca, geçiş anahtarları 2FA ihtiyacını etkili bir şekilde ortadan kaldırır; dolayısıyla Amazon’un yine de ek kimlik doğrulama gerektirmesi pek mantıklı değildir.

Amazon, yayınlandığı tarihte Mashable’a hemen yanıt vermedi ancak bir açıklamada bulundu. TechCrunch, şirket “Amazon.com için şifre anahtarı desteği eklemenin ilk aşamalarında” ve “yakında paylaşacak daha fazlası” olacak. Bu nedenle, yakında daha geniş bir geçiş anahtarının kullanıma sunulması olasılığı var.

Konular
Siber Güvenlik Gizliliği

Teknory