Beatles’ın AI şarkısı ‘Now and Then’in çıkış tarihi belli oldu

Beatles onlarca yıl önce dağıldı ve hayatta olan yalnızca iki üye var ama bir tekliyi çıkarmak üzereler. Perşembe günü, Beatles’ın resmi web sitesi duyuruldu “Şimdi ve Sonra” adlı bir şarkı. Ama işin ilginç yanı şu: Bu melodi, John Lennon’ın vokallerini yakalayan yapay zeka ses yazılımıyla oluşturuldu. AYRICA BAKINIZ: McCartney, AI’nın ‘son Beatles albümü’nde yer alan […]

Beatles’ın AI şarkısı ‘Now and Then’in çıkış tarihi belli oldu

Beatles onlarca yıl önce dağıldı ve hayatta olan yalnızca iki üye var ama bir tekliyi çıkarmak üzereler.

Perşembe günü, Beatles’ın resmi web sitesi duyuruldu “Şimdi ve Sonra” adlı bir şarkı. Ama işin ilginç yanı şu: Bu melodi, John Lennon’ın vokallerini yakalayan yapay zeka ses yazılımıyla oluşturuldu.

AYRICA BAKINIZ:

McCartney, AI’nın ‘son Beatles albümü’nde yer alan bir şarkının yapılmasına yardımcı olduğunu söylüyor

‘Şimdi ve Sonra’ ne zaman yayınlanacak?

Yeni Beatles şarkısı 2 Kasım’da yayınlanacak.

John Lennon demoyu 1980’deki suikasttan önce yazdı ve kaydetti. Önceki teknolojik kısıtlamalar Lennon’ın vokallerini piyanodan ayıramıyordu, bu da onu ses mühendisliği için kullanılamaz hale getiriyordu. Ancak yönetmen Peter Jackson (ve arkasındaki ekibi) tarafından geliştirilen yapay zeka yazılımı Beatles: Geri Dönün) Lennon’ın vokallerini başarıyla izole ederek The Beatles’ın stüdyoda son bir kez şarkı söylemesini mümkün kıldı.

Beatles yapay zeka destekli bu şarkıya izin verdi mi?

Yapay zekanın, Drake ve The Weeknd’in seslerini kullanan anonim yaratıcı Ghostwriter’ın bir şarkısı olan derin ses sahtekarlıkları oluşturmak için kullanılmasıyla ilgili tartışmalar oldu. Ancak öfkenin büyük kısmı rıza eksikliğinden kaynaklanıyor. Tersine, The Beatles’ın geri kalan üyeleri, yapay zeka tarafından üretilen bu şarkının hayata geçirilmesinde aktif olarak yer aldı.

“İşte oradaydı, John’un sesi kristal berraklığında. Oldukça duygusal. Ve hepimiz onu çalıyoruz. Bu gerçek bir Beatles kaydı. 2023’te hâlâ Beatles müziği üzerinde çalışıyoruz ve halkın cenneti olan yeni bir şarkıyı yayınlamak üzereyiz.” Duymadım, bence bu heyecan verici bir şey” dedi Paul McCartney.

Ringo Starr, “Bu, onu tekrar odaya almaya en çok yaklaştığımız andı, dolayısıyla hepimiz için çok duygusaldı” diye ekledi.

Geçtiğimiz Haziran ayında McCartney ile yapılan bir röportajda teaserı yapılan Beatles hayranları, şarkı hakkında daha fazla ayrıntıyı endişeyle bekliyorlardı. Lennon, 70’lerde vokalleri ve piyanosuyla şarkının bir demosunu kaydetmişti ve bu demo, 90’larda Lennon’ın dul eşi Yoko Ono tarafından geri kalan üyeler McCartney, Starr ve George Harrison’a verildi. Demo, Jackson’ın belgesel dizisi Lennon’ın vokallerini çıkarmak için yeni olasılıkların kilidini açana kadar rafa kaldırıldı.

Jackson’ın yapım şirketi WingNut Films, orijinal belgesel çekimlerindeki sesi ayrıştıran bir makine-ses öğrenimi (MAL) teknolojisi geliştirdi. Geri gel. Bu, film yapımcılarının, etkileyici konuşma parçaları da dahil olmak üzere enstrüman ve vokal sesini izole edip yeniden karıştırmasını sağladı. Jackson ve ekibi, demoya MAL teknolojisini uygulayarak şarkıyı The Beatles’ın geri kalan üyeleriyle yeniden kaydetmek için gereken ses kalitesini elde etti.

Starr ve McCartney şarkıyı 2022’de kendi parçalarını ve vokallerini ekleyerek tamamladılar. Şarkı ayrıca 2001’de ölen George Harrison’ın gitar kayıtlarını da içeriyordu.

Harrison’ın dul eşi Olivia, “Bugün burada olsaydı, Dhani ve ben biliyoruz ki ‘Now And Then’in kaydını tamamlamak için Paul ve Ringo’ya tüm kalbiyle katılırdı” dedi.

Konular
Yapay Zeka Müziği

Teknory