Bluesky’yi denemek ister misiniz? Hizmet şartlarına dikkatlice bakın.

Twitter’daysanız, muhtemelen artık rahatsız olan kuş uygulamasına umut verici bir alternatif olarak selamlanan bir sosyal platform olan Bluesky’ye akın eden insanları görmüşsünüzdür. Twitter ile neredeyse aynı görünüyor, başlangıçta Twitter tarafından finanse edildi(yeni bir sekmede açılır), ve kendisini “mikroblog için sosyal ağ” olarak adlandırıyor ki bu çok komik çünkü Twitter tam olarak bu. Her neyse! Bluesky’nin […]

Bluesky’yi denemek ister misiniz?  Hizmet şartlarına dikkatlice bakın.

Twitter’daysanız, muhtemelen artık rahatsız olan kuş uygulamasına umut verici bir alternatif olarak selamlanan bir sosyal platform olan Bluesky’ye akın eden insanları görmüşsünüzdür. Twitter ile neredeyse aynı görünüyor, başlangıçta Twitter tarafından finanse edildi(yeni bir sekmede açılır), ve kendisini “mikroblog için sosyal ağ” olarak adlandırıyor ki bu çok komik çünkü Twitter tam olarak bu. Her neyse! Bluesky’nin daha yeşil otlakları için koşmaya başlamadan önce, platforma kaydolduğunuzda neyi kabul ettiğinizi bilmek önemlidir.

Bluesky şu anda yayınladığınız her şeyin sahibidir

Nisan Perşembe günü 27, Twitter kullanıcısı Ashley Gjøvik tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Bluesky’nin rahatsız edici derecede geniş kullanım Şartları(yeni bir sekmede açılır). “Bluesky Web Hizmetlerine herhangi bir içerik gönderirseniz, burada Bluesky ve lisans sahiplerine dünya çapında, kalıcı, telifsiz, münhasır olmayan bir kullanım hakkı ve lisansı verirsiniz” yazan bir pasaj da dahil olmak üzere deniz kırlangıçlarının birkaç ekran görüntüsünü tweetledi. Bluesky Web Hizmetleri üzerinde veya bunlarla bağlantılı olarak içeriği yeniden üretin, halka açık olarak görüntüleyin, halka açık şekilde gerçekleştirin, değiştirin, alt lisansını verin ve dağıtın.”

Düz İngilizce’de bunun anlamı: gönderdiğiniz her şeye sahibiz.

Ona göre Bluesky’de Strateji ve Operasyonlar bölümünde çalışan Rose Wang LinkedIn profili,(yeni bir sekmede açılır) Wang, Gjøvik’in ekran görüntülerine Bluesky ekibinin terimleri nasıl yorumlamayı planladığını açıklayarak yanıtladı: “Çalışma yapabilmemiz için uygulamayı tanıtabilmemiz gerekiyor,” diye yazdı Wang.

“Bu, kullanıcılarınızın içeriğini içerecek şekilde Bluesky’nin ekran görüntülerini alacağız. Bununla birlikte, topluluğumuza, içeriğinizi onaylamadığınız bir şekilde kullanıyorsak, lütfen bize e-posta gönderin… ve biz İsteklerinizi yerine getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bluesky, kullanıcıların verilerinin sahibi olması, geliştiricilerin hiçbir zaman ekosistemin dışında kalmaması ve içerik oluşturucuların her zaman kullanıcılarıyla olan ilişkisinin sahibi olabilmesi için oluşturuldu… Bu nedenle, elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz gibi [a] Ekibimiz ahlakımızı onurlandırmak için… Yakında Hizmet Şartlarımız, kafa karışıklığını azaltmak için kullanım durumlarını açıklayacak.”

Kulağa hoş geliyor. Ancak Hizmet Şartları sözleşmeleri bağlayıcı bir sözleşme anlamına gelir ve bir şirketin “yaptığını” iddia eden tweet’ler [its] en iyisi” içeriğinizi belirli bir şekilde kullanmaktan kaçının.

AYRICA BAKINIZ:

Bluesky tek mi? Bir Twitter alternatifi başlıyor.

Bu terimler, Facebook ile karşılaştırıldığında bile serttir.

bir göz atalım Facebook’un hizmet şartları,(yeni bir sekmede açılır) kullanıcı hakları açıklamalarında çok daha nüanslı. Koşullar sayfasında “Fikri mülkiyet haklarının mülkiyeti sizde kalır” ifadesi yer alır. “Bu Koşullardaki hiçbir şey, kendi içeriğiniz üzerinde sahip olduğunuz hakları ortadan kaldırmaz… Ancak, hizmetlerimizi sağlamak için, bu içeriği kullanmamız için bize bazı yasal izinler (“lisans” olarak bilinir) vermeniz gerekiyor.”

Facebook şartları belgesi daha sonra lisansın neleri kapsadığını ana hatlarıyla belirtir ve bunun yalnızca “özellikle Ürünlerimiz üzerinde veya bunlarla bağlantılı olarak fikri mülkiyet hakları kapsamındaki içeriği paylaştığınızda, yayınladığınızda veya yüklediğinizde” geçerli olduğunu belirtir. Belge ayrıca yararlı bir örnek sunuyor: Bir fotoğraf yayınladığınızda, Facebook’un ana şirketi Meta’nın onu çoğaltmasına, saklamasına ve “ayarlarınızla tutarlı” şekillerde başkalarıyla paylaşmasına izin vererek, Facebook’a belirli gerekli izinleri veriyorsunuz. Güven verici bir şekilde, verdiğiniz lisansın “içeriğiniz sistemlerimizden silindiğinde sona ereceğini” belirtiyor.

Bluesky yeni olduğu için kendini koruyor olabilir.

Facebook’un şartlarıyla karşılaştırıldığında, Bluesky’ninki, bir hukuk ekibini memnun etmek için hazırlanmış bir ilk taslak gibi okunabilir, muhtemelen platform kullanıcıları işe almaya başlayabilir ve kendi payına, CEO iddia etti(yeni bir sekmede açılır) temelde olan buydu. Teknolojide ne derler bilirsin: hızlı hareket et, bir şeyleri boz ve kullanıcılarının içeriğinin sahipliğini talep et!

Wang’ın yanıtları başka bir yapışkan konuya işaret ediyor: telif hakkı. “Kendimizi korumalıyız” diye yazdı. Wang’a göre gazeteciler, “uygulamanın ekran görüntülerini alıp yayınlarına koyuyorlar” ve şartların “lisans içeriği haklarını onlara devretmeyi” mümkün kılması gerekiyor. Moderasyon durumunda, Wang, telif hakkının bir kez daha devreye girdiğini söyledi. Bluesky, “içeriği tarayabilmeleri” ve sakıncalı materyalleri eleyebilmeleri için moderatörlere yasal olarak içerik aktarabilmelidir.

Bu terimlerin Bluesky için dezavantajları olabilir

Ancak, kullanıcı içeriğine sahip olmak ve bu içeriğe ilişkin hakları devredebilmek, BlueSky’nin aşağıdakiler tarafından korunmadığı anlamına gelebilir: “güvenli liman(yeni bir sekmede açılır)” Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) hükümleri. Bir şirketin “kontrol etme hakkı ve yeteneği(yeni bir sekmede açılır)” telif hakkı ihlal eden içerik ve potansiyel olarak bundan kazanç sağlayabilir. Bu, bu şartların Bluesky’yi yeni başlayan uygulamanın potansiyelini azaltacak maliyetli telif hakkı ihlali davalarına karşı savunmasız bıraktığı anlamına gelir.

Tüm vaatlerine rağmen, Bluesky hala devam eden bir çalışmadır. Küçük yazıları okumak hiçbir zaman eğlenceli olmasa da, içeriğinizi Bluesky’ye teslim etmeden önce hızlıca bir göz atmaya değer.

Mashable, yorum için Bluesky’nin CEO’suna ulaştı ve yanıt alırsak güncellenecektir.

Teknory