Google, yapay zekasını çevrimiçi yayınladığınız her şey konusunda eğitmek için gizlilik politikasını günceller

Calvin Wankhede / Android Otoritesi TL;DR Google gizlilik politikasını güncelledi. Yeni politika, Google’ın AI ürünlerini eğitmek için herkese açık verileri kullanabileceğini ekliyor. Politikanın ifade edilme şekli, şirketin web’de herhangi bir yerde yayınlanan verileri toplama ve kullanma hakkını saklı tuttuğu anlaşılıyor. Muhtemelen fark etmemişsinizdir, ancak Google hafta sonu gizlilik politikasını sessizce güncelledi. Politikanın ifadesi öncekinden sadece […]

Google, yapay zekasını çevrimiçi yayınladığınız her şey konusunda eğitmek için gizlilik politikasını günceller

Calvin Wankhede / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google gizlilik politikasını güncelledi.
  • Yeni politika, Google’ın AI ürünlerini eğitmek için herkese açık verileri kullanabileceğini ekliyor.
  • Politikanın ifade edilme şekli, şirketin web’de herhangi bir yerde yayınlanan verileri toplama ve kullanma hakkını saklı tuttuğu anlaşılıyor.

Muhtemelen fark etmemişsinizdir, ancak Google hafta sonu gizlilik politikasını sessizce güncelledi. Politikanın ifadesi öncekinden sadece biraz farklı olmakla birlikte, değişiklik endişe verici olmak için yeterlidir.

tarafından keşfedildiği gibi GizmodoGoogle güncellendi Gizlilik Politikası. Politikanın çoğunda kayda değer hiçbir şey olmasa da, şimdi bir bölüm göze çarpıyor – araştırma ve geliştirme bölümü. Bu bölüm, Google’ın bilgilerinizi nasıl kullanabileceğini açıklar ve şu şekildedir:

Google, bilgileri hizmetlerimizi iyileştirmek ve kullanıcılarımıza ve kamuya fayda sağlayan yeni ürünler, özellikler ve teknolojiler geliştirmek için kullanır. Örneğin, Google’ın AI modellerini eğitmeye ve Google Translate, Bard ve Cloud AI yetenekleri gibi ürünler ve özellikler oluşturmaya yardımcı olmak için herkese açık bilgileri kullanırız.

Güncellemeden önce, bu bölümde “AI modelleri” yerine “dil modelleri için” ifadesi geçiyordu. Ayrıca, yalnızca artık Bard ve Cloud AI’yı eklediği Google Translate’den bahsetti.

Satış noktasının işaret ettiği gibi, bu bir şirketin eklemesi gereken özel bir maddedir. Tuhaf olmasının nedeni, ifade ediliş şeklinin sanki teknoloji devinin halka açık internetin herhangi bir yerinden veri toplama ve kullanma hakkını saklı tutuyormuş gibi görünmesidir. Genellikle, bunun gibi bir politika yalnızca şirketin kendi hizmetlerinde yayınlanan verileri nasıl kullanacağını tartışır.

Çoğu insan, çevrimiçi olarak koydukları her şeyin halka açık olacağının muhtemelen farkında olsa da, bu gelişme yeni bir bükülmeye yol açıyor – kullanım. Bu sadece başkalarının çevrimiçi yazdıklarınızı görebilmesiyle ilgili değil, aynı zamanda bu verilerin nasıl kullanılacağıyla da ilgili.

Gerçek zamanlı bilgi sağlayan Bard, ChatGPT, Bing Chat ve diğer yapay zeka modelleri internetten bilgi sıyırarak çalışır. Kaynaklı bilgiler genellikle başkalarının fikri mülkiyetinden gelebilir. Şu anda, bu yapay zeka araçlarını hırsızlıkla suçlayan davalar var ve büyük ihtimalle ileride daha fazlası da olacak.

Google, yapay zekasını çevrimiçi yayınladığınız her şey konusunda eğitmek için gizlilik politikasını günceller

Teknory