iPhone 15 ve 15 Pro: Farklar neler?

Bu iPhone 15 ile iPhone 15 Pro arasındaki derinlemesine karşılaştırma, iki telefon arasındaki farkların tam olarak ne olduğu konusunda size netlik kazandıracak. Sonuçta, iPhone 15’in 800 dolar gibi daha kabul edilebilir bir fiyat etiketi var, ancak iPhone 15 Pro 1.000 dolarla daha pahalı. Bununla birlikte, neyi merak ettiğinizi biliyorum. iPhone 15 Pro mu Gerçekten Ekstra […]

iPhone 15 ve 15 Pro: Farklar neler?

Bu iPhone 15 ile iPhone 15 Pro arasındaki derinlemesine karşılaştırma, iki telefon arasındaki farkların tam olarak ne olduğu konusunda size netlik kazandıracak.

Sonuçta, iPhone 15’in 800 dolar gibi daha kabul edilebilir bir fiyat etiketi var, ancak iPhone 15 Pro 1.000 dolarla daha pahalı. Bununla birlikte, neyi merak ettiğinizi biliyorum. iPhone 15 Pro mu Gerçekten Ekstra 200 $ değerinde özelliklere sahip misiniz?

Hangi telefonu almanız gerektiğini belirlemek benim işim değil. Bunun yerine ikisi arasındaki farkları ortaya koyacağım ve Sen yaşam tarzınız için hangi cihazın en iyi olduğuna karar verin. Lafı daha fazla uzatmadan iPhone 15 ve iPhone 15 Pro karşılaştırmasına geçelim, olur mu?

AYRICA BAKINIZ:

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max incelemesi: Mükemmele yakın

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro: fiyat

iPhone 15’in başlangıç ​​fiyatı 800 dolardır ve aşağıdaki özelliklerle birlikte gelir:

 • 128 GB depolama alanı

 • 6GB RAM

 • A16 Biyonik yonga seti

 • 6,1 inç ekran

Daha fazla depolama alanı alabileceğinizi ancak bunun size maliyeti olacağını unutmayın. 256 GB depolama alanı istiyorsanız iPhone 15 size 900 ABD dolarını geri getirecek. Deneyimlerime dayanarak konuşursak, fotoğraf ve video biriktiriyorsanız 256GB’lık modeli almanızı öneririm. Aksi takdirde, 128 GB’lık model “depolama alanı dolu” hatasıyla karşılaşacak ve değerli medya içeriğinizi bir yıl (veya daha kısa süre) kullandıktan sonra silmenize neden olacaktır.

iPhone 15
Kredi bilgileri: Stan Schroeder / Mashable

Çok fazla harcama yapıyorsanız, 512 GB depolama alanına sahip iPhone 15’i 1.100 dolara satın alabilirsiniz. Ama harcayacak kadar paran varsa O256 GB depolama alanına sahip iPhone 15 Pro’ya geçmeniz daha iyi olur; Kesinlikle aynı fiyat.

iPhone 15 Pro’dan bahsetmişken, başlangıç ​​fiyatı 1.000 dolardır ve aşağıdaki özelliklerle birlikte gelir:

 • 128 GB depolama alanı

 • 8GB RAM

 • A17 Pro

 • 6,1 inç ekran

1 TB depolama alanına sahip en pahalı iPhone 15 Pro size 1.500 $ geri getirecek. Ancak yine de, harcayacak kadar paranız varsa, 512 GB depolama alanına sahip iPhone 15 Pro Max’e yükseltebilirsiniz; bu da 1.400 dolardan 100 dolar daha ucuzdur.

Depolamak istediğiniz bir medya hazineniz varsa, yine en az 256 GB’lık depolama alanına yükseltme yapmanızı öneririm. Ancak, yol boyunca birkaç şeyi silmenin sakıncası yoksa veya bulut depolama alanınız varsa, 128 GB’lık varyant iyi olacaktır.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro: tasarım

Cue Sia var gücüyle “Titanium” şarkısını söylüyor! iPhone 15 Pro’nun en büyük özelliği, titanyum çerçeveden oluşması, önceki modelin paslanmaz çelik kasasına göre onu daha hafif ve daha dayanıklı hale getirmesi.

Alüminyum bir muhafazaya sarılmış iPhone 15’te en ufak bir titanyum izi yok. Vay, vay be! Ancak Pro kardeşinden biraz daha hafiftir (6,03 ons ve 6,6 ons).

Renkler söz konusu olduğunda iPhone 15’in renk gruplarının daha eğlenceli olduğunu savunuyorum.

iPhone 15 renkleri

iPhone 15 renk çeşitleri
Kredi bilgileri: Apple

Beş renkte gelir:

iPhone 15 Pro biraz daha gösterişli; daha olgun ve sofistike.

iPhone 15 Pro renk seçenekleri

iPhone 15 Pro renk çeşitleri
Kredi bilgileri: Apple

Renk çeşitleri daha şehirli, incelikli ve minimalisttir:

 • Doğal Titanyum

 • Mavi Titanyum

 • Beyaz Titanyum

 • Siyah Titanyum

İki telefon arasındaki bazı ince tasarım farklılıkları, iPhone 15 Pro’nun kasanın sol tarafında bulunan Eylem Düğmesi özelliğidir. Öte yandan iPhone 15’in bunun yerine hala çok sıkıcı bir sessize alma düğmesi var. Eylem Düğmesinin nesi harika? İstediğiniz herhangi bir uygulamayı veya görevi başlatmak için özelleştirebilirsiniz.

Örneğin, iPhone 15 Pro Max cihazımda Çok sık kullandığım için Notes uygulamasını başlatmak için Eylem Düğmesi, ancak olasılıklar sonsuzdur.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro: ekran

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro aslında aynı ekran boyutunu paylaşıyor: 6,1 inç. Daha büyük bir şey istiyorsanız (örneğin 6,7 inç), iPhone 15 Plus veya iPhone 15 Pro Max’i almayı düşünün.

iPhone 15

iPhone 15
Kredi bilgileri: Stan Schroeder / Mashable

Ayrıca aynı çözünürlüğe sahipler: 2.256 x 1.179 piksel

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro Max aynı ekran boyutunu paylaşsa da Olumsuz aynı ekran teknolojisine sahip. iPhone 15 bunu yapıyor Olumsuz ProMotion teknolojisine sahiptir ve Her Zaman Açık ekranı yoktur; ancak Pro modeli bu avantajların her ikisine de sahiptir.

ProMotion nedir? Bu sadece “Bu telefonun 120Hz’e kadar değişken yenileme hızı var” anlamına gelen süslü bir terim. Başka bir deyişle iPhone 15 Pro, iş akışınıza uyum sağlayan daha fermuarlı bir ekrana sahip. Yalnızca bir makalede geziniyorsanız yenileme hızı yavaşlayacaktır. Ancak hızlı tempolu bir mobil oyunu başlatırsanız yenileme hızı artacaktır.

Tersine, iPhone 15’in yenileme hızı 60Hz’dir ve bu, yalnızca 90Hz veya daha yüksek yenileme hızına sahip bir telefona sahipseniz daha yavaş hissedecektir. Deneyimsiz olanlar için Aways-On ekranı, zaman, widget’lar ve daha fazlası gibi bilgileri bir bakışta görmenizi sağlar çünkü ekran her zaman açıktır. iPhone 15 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Her ikisinde de ekranın üst kısmında şık Dynamic Island bulunuyor ve ayrıca Apple’a göre ikili 2.000’lik en yüksek parlaklığa ulaşabiliyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro: kameralar

Kameralar, akıllı telefonların en çok satan noktalarından biri ve tahmin edebileceğiniz gibi iPhone 15 Pro, iPhone 15’e göre bir avantaja sahip. İşte kamera teknik özelliklerinin bir dökümü:

iPhone 15

 • Geniş kamera – 48MP

 • Ultra geniş kamera – 12MP

 • Selfie kamerası – 12MP

 • Telefoto yok

iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro’nun aksine iPhone 15’te telefoto lens bulunmuyor, bu da yakınlaştırılmış çekimlerin kalitesinin düşeceği anlamına geliyor. Ayrıca iPhone 15 Pro’nun ultra geniş lensinin biraz daha geniş bir diyafram açıklığına sahip olmasının da bir anlamı yok, bu da düşük ışıkta çekimlerin daha iyi olması gerektiği anlamına geliyor.

iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro
Kredi bilgileri: Stan Schroeder / Mashable

iPhone 15, iPhone 15 Pro’nun aksine makro fotoğrafçılığı, Apple ProRAW’ı ve Gece Modu portrelerini desteklemiyor. (Bu, iPhone 15’in kullandığı Gece Modu ile karıştırılmamalıdır. yapmak sahip olmak.)

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro: performans

iPhone 15 Pro, yeni A17 Pro Bionic çipi sayesinde şüphesiz iPhone 15’ten daha hızlı ve daha canavardır. Bu arada iPhone 15, iPhone 14 Pro modellerinde bulunan yonga setini destekliyor: A16 Bionic.

iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro
Kredi bilgileri: Stan Schroeder / Mashable

Gerçeği söylemek gerekirse, A16 Bionic hala mobil görevler için ihtiyaç duyulan şeyler için fazlasıyla güçlü, mükemmel ve çığır açıcı bir çip; bu yüzden A17 Pro’nun arkasındaki devasa gücü hayal edin.

İşin ayrıntılarına girmeden, A17 Pro’nun son teknoloji yapay zeka hesaplamaları ve grafikleri sunabildiğini bilmeniz yeterli. Öyle ki yüksek kaliteli oyunlar gibi Ölümcül Kötülük Köyü, Ölüm Stranding, Ve Assassin’s Creed Mirage yakında iPhone 15 Pro’ya yönelecek.

Ayrıca iPhone 15’in 6 GB RAM’e sahip olduğunu, iPhone 15 Pro’nun ise 8 GB RAM’e sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu, ikincisinin aynı anda birden fazla görevi yerine getirme konusunda daha iyi bir iş çıkaracağı anlamına gelir (örneğin, bir grup uygulama arasında geçiş daha hızlı olmalıdır).

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro: pil ömrü

Apple, iPhone 15’te bir video oynatma testi gerçekleştirdi ve test tek şarjla 20 saat dayandı. Bunu, aynı testte 23 saat süren iPhone 15 Pro ile karşılaştırın.

Son düşünceler

Özetlemek gerekirse, iPhone 15 Pro’nun tamamen küçümsendiğine inandığım bir Eylem Düğmesi var – iPhone 15’te böyle bir düğme yok. Üstelik iPhone 15 Pro daha iyi bir kamera sistemine sahip. Daha iyi yakınlaştırılmış çekimler yapmak sizin için önemliyse, fazladan 200 $ ödemeye değer.

Mobil oyunlardan hoşlanıyorsanız, iPhone 15 Pro, A17 Pro yonga setinden GPU desteği aldığından üst seviye model sizin için daha iyi bir seçimdir.

Ancak bu özelliklerden hiçbiri ilginizi çekmiyorsa, giriş seviyesi iPhone 15’te sorun yaşamazsınız.

Teknory