İşte CEO Sam Altman ile OpenAI destanının zaman çizelgesi

Bu yüzden, O şimdi oldu. Geçtiğimiz hafta, önde gelen yapay zeka şirketi ve ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, CEO’sunun kovulduğu, iki kez değiştirildiği ve sonunda geri getirildiği bir güç mücadelesine bulaştığı için tüm teknoloji endüstrisi ekranlara kilitlendi. beş günlük süre. Efsane, OpenAI yönetim kurulunun, şirketi 2015 yılında Peter Thiel ve Elon Musk gibi yatırımcılarla birlikte kuran OpenAI’nin […]

İşte CEO Sam Altman ile OpenAI destanının zaman çizelgesi

Bu yüzden, O şimdi oldu.

Geçtiğimiz hafta, önde gelen yapay zeka şirketi ve ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, CEO’sunun kovulduğu, iki kez değiştirildiği ve sonunda geri getirildiği bir güç mücadelesine bulaştığı için tüm teknoloji endüstrisi ekranlara kilitlendi. beş günlük süre.

Efsane, OpenAI yönetim kurulunun, şirketi 2015 yılında Peter Thiel ve Elon Musk gibi yatırımcılarla birlikte kuran OpenAI’nin ilk kurucularından biri olan CEO Sam Altman’ı aniden kovmasıyla başladı. Altman, 2019’da CEO olarak OpenAI’ye resmi olarak katılacak ve tüm bunlara kadar orada kalacaktı.

OpenAI’nin yönetim kurulunun bu kararı alması bu yüzden büyük bir şoktu. aniden duyuruldu Cuma akşamı Altman şirketten ayrılmıştı. Ardından, 24 saatten kısa bir süre sonra, OpenAI’nin Altman’ı geri getirmeye çalıştığına dair raporlar hızla yayıldı. Ne?!

Sindirimi kolaylaştırmak için gün be gün neler olup bittiğini özetleyelim.

AYRICA BAKINIZ:

OpenAI yeni ChatGPT Plus aboneliklerini engelliyor ve mevcut hesapların satışı için karaborsa yaratıyor

Cuma günü kovuldu

17 Kasım Cuma, büyüyen yapay zeka alanında sıradan bir gün olarak şekilleniyordu, ta ki öğleden sonra aniden OpenAI yönetim kurulu şirketin CEO’su Sam Altman’ı kovduğunu duyurana kadar.

Altman ile önde gelen yapay zeka kuruluşu ve yönetim kurulunun anlaşmazlığa düştüğüne dair hiçbir belirti olmadığı için teknoloji sektörü şok oldu. Altman’ın serbest bırakılma şekli ve OpenAI yönetim kurulunun söyledikleri daha da şaşırtıcıydı.

OpenAI’den “Bay Altman’ın ayrılışı, kurul tarafından yapılan müzakereli bir inceleme sürecinin ardından geldi; bu süreç onun kurulla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve bu durumun kurulun sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini engellediği sonucuna vardı.” postalamak söz konusu. “Yönetim kurulunun artık onun OpenAI’ye liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok.”

OpenAI yönetim kurulu, Altman ile sorununun tam olarak ne olduğunu paylaşmadı. Ancak durum her ne ise son derece ciddi görünüyordu çünkü yönetim kurulu piyasalar kapanana kadar beklemedi bile. Pek çok şirket, en zararlı sonuçları kontrol altına almak için günün sonunda herhangi bir olumsuz baskıyı ortadan kaldırmaya çalışır. Burada durum böyle değildi.

Kurul ayrıca OpenAI CTO’sunun Mira Murati geçici CEO olarak görevi devralacak.

teknoloji sektörü yöneticileri, muhabirler ve izleyiciler, kurulun duyurusunda sağlanan az miktardaki bilgiye dayanarak durumu anlamlandırmaya çalışırken, sosyal medyada dedikodular ve spekülasyonlar dönüyordu. teknoloji muhabiri Kara Swisher, kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak “yanlış hizalamaOpenAI’nin Altman tarafından temsil edilen kâr amacı gütmeyen tarafı ile yönetim kurulu tarafından kontrol edilen kâr amacı gütmeyen tarafı arasında.

Swisher’a göre OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever yakın zamanda yönetim kurulunu arkasına almayı başardı. endişeler OpenAI’nin daha kâr odaklı bir yöne doğru ilerlediği hakkında bilgi sahibiydi. OpenAI başlangıçta açık kaynaklı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. Ancak yıllar geçtikçe şirketin odak noktası Altman’ın da katılımıyla daha geleneksel teknoloji girişimlerine kaydı. iddiaya göre OpenAI’nin şirketi kontrol eden kar amacı gütmeyen kuruluşu arasında endişeye neden olan yapay zeka güvenliği gibi konulardan ziyade kâr ve ürün geliştirmeye odaklanılması.

Cuma gecesi yaşananlar, iki tarafın kafa kafaya çarpışması gibi görünüyordu.

OpenAI’nin duyurusundan kısa bir süre sonra Altman sessizliğini bozdu Elon Musk’un sahibi olduğu ve daha önce Twitter olarak bilinen platform X aracılığıyla.

“Openai’de geçirdiğim zamanı çok sevdim. Kişisel olarak benim için ve umarım dünya için de bir miktar dönüştürücü oldu. En önemlisi böyle yetenekli insanlarla çalışmayı sevdim.” Altman gönderildi. “Sonra ne olacağı hakkında daha sonra söyleyecek daha çok şeyim olacak.”

Ancak Cuma henüz bitmemişti.

OpenAI kurucu ortağı ve başkanı Greg Brockman, gelen haberler üzerine şirketten ayrılma kararı aldığını duyurdu. OpenAI’nin duyurusunda Brockman’ın yönetim kurulu başkanlığından istifa edeceği belirtilmişti ancak şirket onun diğer görevlerinde de şirkette kalacağını açıkça belirtti. Dolayısıyla Brockman’ın Cuma gecesi ani istifası OpenAI yönetim kurulundaki herkes için de sürpriz oldu.

Brockman, “Bugünkü haberlere dayanarak istifa ediyorum” dedi. gönderildiOpenAI’de geçirdiği zamandan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Üç kıdemli OpenAI araştırmacısı — OpenAI’nin araştırma direktörü Jakub Pachocki; AI risk ekibinin başkanı Aleksander Madry; ve kıdemli araştırmacı Szymon Sidor da kendi araştırmalarını açıkladılar. istifalar şirketten.

Brockman daha sonra bu duyuruyu başka bir gönderiyle takip etti: paylaşım Altman’ın kovulmasının nasıl azaldığına dair kendi versiyonu.

Brockman’a göre Altman, perşembe akşamı Sutskever’den ertesi gün yapılacak toplantıyla ilgili bir kısa mesaj aldı. Cuma günü Google Meet üzerinden yapılan toplantıda Altman, toplantıya katılmayan Brockman hariç tüm yönetim kurulu tarafından kovuldu. Brockman, daha sonra yönetim kurulundan çıkarılacağı ancak şirketteki diğer görevlerde kalacağı konusunda kendisine bilgi verildiğini söyledi.

Brockman’a göre OpenAI yönetiminin çoğu, o güne kadar Altman’ın görevden alınmasından habersizdi.

Cumartesi: OpenAI, Altman’ı geri istiyor

Altman gitmiş gibiydi, öyle görünüyordu. Ancak Cuma günü OpenAI’nin kâr amacı gütmeyen tarafı tarafından yönlendirilirse, Cumartesi günü de kâr amacı güden kolun yatırımcıları tarafından yönlendirilen bir haber döngüsü görülecektir. mutlu değil Altman’ın görevden alınmasıyla.

Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri OpenAI’ye büyük yatırımlar yaptı. Yalnızca bilgisayar devi şirkete 13 milyar dolar taahhüt etti. Ve bunun nedeni kesinlikle Microsoft’un kar amacı gütmeyen kuruluşun yapay zeka güvenliği ahlakına güçlü bir şekilde inanması değil. Sam Altman liderliğindeki kâr amaçlı OpenAI’ye yatırım yapıyor.

Bir göre tarafından yayınlanan rapor Forbes, Cumartesi günü OpenAI’nin büyük paralı yatırımcıları, OpenAI’nin yönetim kurulunu kararlarını tersine çevirmeye ve Altman’ı şirkete geri getirmeye ikna etmek için ellerindeki gücü kullanıyorlardı.

İşe yaradı. Sınır rapor edildi kısa bir süre sonra Forbes OpenAI’nin yönetim kurulunun, şirkete geri dönüş sağlamak amacıyla Altman’a ulaştığını bildirdi. Bütün bunlar Altman’ın kovulmasının üzerinden 24 saatten az süre geçtikten sonra gerçekleşti.

Cumartesi günü Altman ve Brockman’ı şirkete geri getiren bir anlaşma yapıldığı bildirildi. Ayrıca mevcut OpenAI yönetim kurulu da istifa edecek. Ancak Cumartesi gecesi verilen süre doldu ve anlaşma tamamlanmadı.

Cumartesi gecesi bu noktada OpenAI’de neler olduğu tam olarak belli değildi. Altman geri döndü mü? Kendi yapay zeka şirketini mi kuracaktı? Altman’ın işten çıkarılmasını onaylamadıklarını dile getiren OpenAI çalışanlarının çoğunluğu için belirsizlik çok fazla olmaya başlamıştı. Cumartesi gecesi geç saatlerde Altman’ın kendi isteğini yerine getirdiği açıktı. DestekPek çok kişi halka açık bir şekilde OpenAI’nin o zamanki eski CEO’sunun yanında durmaya başladı. Altman buna karşılık, Paylaşıldı onun takdir meslektaşlarının desteği için.

X’teki bir gönderisinde “Openai takımını çok seviyorum” dedi.

Gün sona erdiğinde OpenAI, çalışanlarına Altman’ı geri getirme konusunda bir anlaşmanın hazırlık aşamasında olduğu ve kuruluşun bu konuda güvence verdiğine dair güvence veriyordu. iyimser kalıyor

Pazar sersemleticileri

Altman, X’te OpenAI misafir rozeti taktığını gösteren bir selfie ile birlikte “Bunlardan birini ilk ve son takışım” diye paylaşımda bulundu.

Altman’ın OpenAI ofislerine geri döndüğü ve şirkete dönüşü için müzakerelere devam ettiği görülüyor. The Information’ın haberine göre, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Altman’ı yapay zeka şirketine geri getirmek için tartışmalara kişisel olarak dahil oldu. Interm CEO’su Murato da Altman’ın dönüşüne destek için yürüyüş yaptı.

Ama o günün ilerleyen saatlerinde her şey tamamen dağılmış gibi görünüyordu. OpenAI, eski Twitch yöneticisi Emmett Shear’ı da bünyesine katacağını duyurdu. yeni geçici CEO.

Bu noktada destan sona ermiş gibi görünüyordu. Geçici CEO Altman ve OpenAI’nin paralı destekçileri, bir geri dönüş için pazarlık yapmaya ve Altman’ı kovan yönetim kurulunu ikna etmeye çalıştı. inmek. Güç oyunu görünüşte başarısız oldu. OpenAI artık Altman ve hatta Murati olmadan yoluna devam etmeye hazır görünüyordu.

Microsoft Pazartesi

Pazartesi, Microsoft CEO’su Nadella’nın sabahın erken saatlerinde büyük bir duyuru yapmasıyla büyük bir patlama ile başladı: Altman ve Brockman Microsoft’a katılıyorlardı.

Nadella, “Sam Altman ve Greg Brockman’ın meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” gönderildi X hakkında. “Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlamak üzere hızla hareket etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Nadella ayrıca paylaşımında Microsoft’un OpenAI ile ortaklığına bağlı olduğunu da belirtti. Ancak bu düzenlemenin sürdürülmesi zor gibi görünüyordu. Microsoft açıkça Altman’ı şirketin kendi yapay zeka ürünü üzerinde çalışmaya davet ediyordu.

Üstelik bu noktada yüzlerce OpenAI çalışanı tehdit ediyordu. şirketten ayrıl ve gemiye atla Altman’ın kovulması nedeniyle Microsoft’a. Daha da endişe verici olanı, tüm sorunu başlattığı iddia edilen OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Sutskever’in artık OpenAI yönetim kuruluna karşı çıkmasıydı.

Sutskever, “Yönetim kurulunun eylemlerine katıldığım için derin pişmanlık duyuyorum” dedi gönderildi X hakkında. “Asla OpenAI’ye zarar vermeyi düşünmedim. Birlikte kurduğumuz her şeyi seviyorum ve şirketi yeniden birleştirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.”

Daha sonra Sutskever ve yüzlerce OpenAI çalışanı tarafından imzalanan bir dilekçe dolaşan, OpenAI yönetim kurulunun istifasını talep ediyor.

Bu noktada tüm bunlar boşuna görünüyordu, değil mi? Microsoft’un kendi CEO’suna göre Altman, Microsoft ile anlaşma imzalamıştı. Pek iyi değil. Yeni raporlar talep edildi Nadella’nın söylediklerine rağmen, birçok OpenAI çalışanının Altman’ın geri dönüşü için hâlâ baskı yapmasının nedeni, Microsoft anlaşmasının henüz resmileşmemiş olmasıydı.

Ve Nadella bunu Pazartesi akşamı CNBC röportajında ​​doğrulayacaktı ve “Sam Altman Microsoft çalışanı olacak mı?” sorusuna doğrudan bir yanıt vermekten kaçındı.

Salı/Çarşamba dönüşü

Artık Sam Altman’ın resmi bir Microsoft çalışanı olmadığını biliyoruz ve bunun nedeni Sam Altman’ın resmi olarak OpenAI’de CEO olarak geri dönmesidir.

Salı günü geç saatlerde/Çarşamba sabahı erken saatlerde OpenAI, X’te Sam Altman’ın resmi olarak CEO olarak geri döndüğünü ve yönetim kurulunun büyük çoğunluğunun gittiğini duyurdu.

Resmi OpenAI hesabı, “Sam Altman’ın, Bret Taylor (Başkan), Larry Summers ve Adam D’Angelo’dan oluşan yeni bir ilk yönetim kuruluyla OpenAI’ye CEO olarak dönmesi konusunda prensipte bir anlaşmaya vardık” dedi. gönderildi X hakkında. “Ayrıntıları çözmek için işbirliği yapıyoruz. Bu süreçte gösterdiğiniz sabır için çok teşekkür ederiz.”

OpenAI destanının tamamı hakkında hala cevaplanmamış birçok soru var. Birincisi, OpenAI’nin, yönetim kurulunun onu aniden kovmasına ve temelde ona güvenemeyeceklerini söylemesine yol açan Altman hakkındaki endişelerini hâlâ bilmiyoruz.

Belki yakında Altman’ı kovan ama artık yönetim kurulu odasında olmayan yönetim kurulu üyelerinden bazılarının neler yaşadığını tam olarak öğreneceğiz.

Teknory