Roblox, Reşit Olmayanların Cinsel, Mali Sömürüsüne İzin Verdiği İçin Davayla Karşı Karşıya; Meta, Snap, Discord da Hedefli

Roblox, Salı günü çevrimiçi oyun firmasına karşı açılan bir davaya göre, Kaliforniyalı bir kızın yetişkin erkekler tarafından cinsel ve finansal sömürüsüne olanak sağlamakla suçlandı. San Francisco Yüksek Mahkemesinde açılan dava aynı zamanda çevrimiçi sohbet şirketi Discord, Snapchat ebeveyni Snap ve Instagram ebeveyni Meta’yı da hedef alıyor. Snap ve Meta şimdiden düzinelerce benzer davayla karşı karşıya. […]

Roblox, Reşit Olmayanların Cinsel, Mali Sömürüsüne İzin Verdiği İçin Davayla Karşı Karşıya;  Meta, Snap, Discord da Hedefli

Roblox, Salı günü çevrimiçi oyun firmasına karşı açılan bir davaya göre, Kaliforniyalı bir kızın yetişkin erkekler tarafından cinsel ve finansal sömürüsüne olanak sağlamakla suçlandı. San Francisco Yüksek Mahkemesinde açılan dava aynı zamanda çevrimiçi sohbet şirketi Discord, Snapchat ebeveyni Snap ve Instagram ebeveyni Meta’yı da hedef alıyor. Snap ve Meta şimdiden düzinelerce benzer davayla karşı karşıya.

Meta yorum yapmaktan kaçındı. Roblox ve Snap’e hemen ulaşılamadı.

Bir Discord sözcüsü, şirketin “çocukları tehlikeye atan veya cinselleştiren herkes için sıfır tolerans politikası” olduğunu söyledi, ancak doğrudan dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Reuters tarafından görülen davaya göre, reşit olmayan çocuk 2009 yılında doğdu ve dokuz ya da on yaşındayken Roblox kullanmaya başladı. Roblox, 13 yaşın altındaki çocuklar arasında popülerdir ancak yetişkin kullanıcıları da vardır.

Davaya göre, reşit olmayan çocuk, 2020’nin başlarından itibaren Roblox aracılığıyla yetişkin erkeklerle iletişim kurmak için Discord, Snapchat ve Instagram’a kaydolmaya teşvik etti. Dava, şirketlerin hiçbirinin ebeveyn izni gerektirmediğini ve Discord’un 13 yaşın altındaki kullanıcılara izin vermediğini söylese de reşit olmayanın yaşını doğrulamadığını söyledi.

Davaya göre, erkekler onu reçeteli ilaçları içmeye ve kötüye kullanmaya teşvik ederek ve müstehcen fotoğraflarını göndererek onu sömürdü. İddiaya göre bir adam onu ​​para göndermeye ikna etti.

Davada, küçüğün, yaşadığı deneyimin bir sonucu olarak intihar girişimlerine ve hastaneye kaldırılmasına yol açan ciddi zihinsel sağlık sorunları yaşadığı belirtildi.

Hem reşit olmayan hem de annesi, şirketlerin reşit olmayanların platformlarını güvenli bir şekilde kullanmasını sağlamak için adımlar atmadığını ve Snap ve Instagram’ın çocuklarda bağımlılığı teşvik ettiğini iddia ediyor. Belirsiz tazminat talep ediyorlar.

© Thomson Reuters 2022

Teknory