Yeni çalışma, Google Play Store’un veri gizliliğinizi korumakta başarısız olduğunu söylüyor

TL;DR Mozilla tarafından yapılan yeni bir araştırma, Google Play Store’un Veri Güvenliği etiketlerinin gizliliği yeterince korumadığını iddia ediyor. Mozilla, incelediği uygulamaların yaklaşık %80’inde yanlış veya yanıltıcı Veri Güvenliği etiketleri bulunduğunu tespit etti. Twitter ve TikTok, grubun en kötü suçluları arasındaydı. Google, kullanıcıların Play Store’u kullanırken verilerini korumalarına yardımcı olmak için Veri Güvenliği etiketleri uygulamıştır. Ancak […]

Yeni çalışma, Google Play Store’un veri gizliliğinizi korumakta başarısız olduğunu söylüyor

TL;DR

  • Mozilla tarafından yapılan yeni bir araştırma, Google Play Store’un Veri Güvenliği etiketlerinin gizliliği yeterince korumadığını iddia ediyor.
  • Mozilla, incelediği uygulamaların yaklaşık %80’inde yanlış veya yanıltıcı Veri Güvenliği etiketleri bulunduğunu tespit etti.
  • Twitter ve TikTok, grubun en kötü suçluları arasındaydı.

Google, kullanıcıların Play Store’u kullanırken verilerini korumalarına yardımcı olmak için Veri Güvenliği etiketleri uygulamıştır. Ancak yeni bir araştırmaya göre, Google’ın veri gizliliği taahhüdü abartılmış olabilir.

Nisan 2022’de Google, Play Store’da Veri Güvenliği etiketlerini kullanıma sundu. Bu yeni gizlilik odaklı bölüm, platformundaki uygulamaların verileri ve kullanıcı gizliliğini nasıl toplayıp yönettiklerini raporlamasını gerektirir. Amaç, hangi uygulamaları indirmek istedikleri konusunda daha iyi kararlar verebilmeleri için kullanıcıyı bilgilendirmektir. Bunu, kişisel verileriniz için size ne kadar sağlıklı olduğunu söyleyen yiyeceklerin üzerindeki beslenme etiketleri gibi düşünün.

Bu, yüzeyde kulağa iyi ve iyi gibi gelse de, görünüşe göre Google politikasını gerektiği gibi uygulamıyor olabilir. Bir çalışma — Kötülük Görmeyin: Google Play Store’un Veri Güvenliği Etiketlerindeki Boşluklar Nasıl Şirketleri Açıkta Bırakır ve Tüketicileri Nasıl Karanlıkta Bırakır? Mozilla, test ettiği uygulamaların yaklaşık %80’inde yanlış veya yanıltıcı etiketler olduğunu tespit etti.

İnternet şirketine göre, araştırmacıları Play Store’daki en iyi 20 ücretli ve en iyi 20 ücretsiz uygulamayı inceledi. Her uygulamaya kötü, iyileştirilmesi gerekiyor veya Tamam şeklinde bir derecelendirme verildi. Bir uygulama düşük puan aldıysa bu, Veri Güvenliği etiketleri ile gerçek gizlilik politikaları arasında büyük farklılıklar olduğu anlamına gelir. Tamam derecelendirmesi, uygulamanın politikalarının etiketiyle yakından uyumlu olduğu anlamına gelir. Ve “iyileştirmeye ihtiyaç var” puanı alanlar, arada bir yere düştü.

Mozilla’nın incelediği 40 uygulamadan 16’sı (%40) düşük not aldı. Buna Minecraft, Facebook ve daha fazlası gibi yazılımlar dahildir. Ancak sonuçlara göre Twitter ve TikTok en kötü suçlular arasında yer aldı.

İyileştirme ihtiyacı puanı alan 15 uygulama (%37,5) vardı. Bu grubun içinde YouTube, Google Haritalar ve Gmail dahil olmak üzere Google’ın kendi uygulamalarından birkaçı vardı. Bu uygulamalara Instagram ve WhatsApp da katıldı.

Uygulamalardan yalnızca altı tanesi OK notu almayı başardı. Bu uygulamalar şunlardı:

  • Candy Crush Saga
  • Google Play Oyunlar
  • Metro Sörfçüleri
  • Çöp Adam Efsaneleri Çevrimdışı Oyunlar
  • Güç Amplifikatörü Tam Sürüm Unlocker
  • Çöp Adam Ligi: 2020 Ninja

Listedeki diğer uygulamalara gelince, puan almadılar. Nedeni ise Veri Güvenliği formunu bile doldurmamış olmaları. Bu uygulamalar UC Tarayıcı – Güvenli, Hızlı, Özel; League of Stickman En iyi aksiyon; ve Terraria.

Bu uygulamalar, verilerinizi reklamverenler, internet servis sağlayıcıları, platformlar ve çok sayıda diğer şirket türleri ile paylaşabileceğinden, bu bir sorundur.

Bu uygulamaların politikalarını doğru bir şekilde rapor etmemesi, kısmen Google’a ve politikasını nasıl denetlediğine bağlıdır. Google, platformundaki uygulamaların “eksiksiz ve doğru beyanlarda bulunmaktan sorumlu olduğunu” belirtir ve sorumluluğu başkasına verir.

Mozilla Proje Lideri Jen Caltrider, “Tüketiciler gizliliğe önem veriyor ve uygulamaları indirirken akıllı kararlar vermek istiyor” diyor. “Google’ın Veri Güvenliği etiketlerinin bunu yapmalarına yardımcı olması gerekiyor. Ne yazık ki yapmıyorlar. Bunun yerine, yarardan çok zarar vermelerinden endişe ediyorum. Twitter veya TikTok gibi uygulamaların üçüncü taraflarla veri paylaşmadığını belirten Veri Güvenliği etiketlerini gördüğümde, tamamen yanlış olduğu için bu beni kızdırıyor. Elbette Twitter ve TikTok verileri üçüncü taraflarla paylaşıyor. Tüketiciler daha iyisini hak ediyor. Google daha iyisini yapmalı.”

Yeni çalışma, Google Play Store’un veri gizliliğinizi korumakta başarısız olduğunu söylüyor

Teknory