Elon Musk, İlk İnsan Neuralink Denemesinin Altı Ay Sonra Olabileceğini Söyledi

Proje bir dizi tartışmaya neden oldu. Uzmanlar ayrıca hem uygulanabilirliği hem de düzenleyicilerin koyduğu katı gereklilikleri yerine getirme yeteneği konusunda şüphe uyandırdı. Hayvan refahı aktivistleri, Neuralink’in uygulamaları ve çipi üzerinde test ettiği hayvanlara yaptığı muameleyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Test sırasında birkaç maymun öldü ve belgeler, çipi yerleştirmek için kullanılan “biyoglue” nun en az bir […]

Elon Musk, İlk İnsan Neuralink Denemesinin Altı Ay Sonra Olabileceğini Söyledi

Proje bir dizi tartışmaya neden oldu. Uzmanlar ayrıca hem uygulanabilirliği hem de düzenleyicilerin koyduğu katı gereklilikleri yerine getirme yeteneği konusunda şüphe uyandırdı. Hayvan refahı aktivistleri, Neuralink’in uygulamaları ve çipi üzerinde test ettiği hayvanlara yaptığı muameleyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Test sırasında birkaç maymun öldü ve belgeler, çipi yerleştirmek için kullanılan “biyoglue” nun en az bir ölüme neden olduğunu, diğerlerinin enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü öne sürdü.

Bazı uzmanlar haklıysa, proje test aşamasının ötesine geçemeyebilir. John Adler, Emeritus Dorothy ve Stanford’daki Nöroşirürji ve Radyasyon Onkolojisi Profesörü Thye King Chan daha önce Slashgear’a düzenleyicilerin Neuralink’in halihazırda ciddi nörolojik bozuklukları olmayan herhangi birine implante edilmesine izin verme ihtimalinin düşük olduğunu ve Musk’ın sahip olacağını söylemişti. FDA’nın beğenilerini almaya çalışırsa “denkiyle karşılaştı”. Pratiklik açısından, Dr. Adler, Neuralink gibi bir şeyi başarılı bir şekilde yerleştirme yeteneğine sahip olmaktan onlarca yıl uzakta olduğumuza da inanıyor. Şöyle diyor: “Biyolojinin beynin içine/üzerine yara izi bırakmayan ve çalışmayı durduran elektrotlar yerleştirmemize onlarca yıl var.” Yine de Musk, projede ilerlemeye devam ediyor ve bir an önce bir insanın içine bir Neuralink çipi yerleştirmek istiyor gibi görünüyor.

Teknory